Ахметов, Шкіль, Бойко: які підприємства отримали найбільше державного фінансування за останній рік?
Протягом останнього року найбільшими отримувачами публічних державних коштів виявилися компанії "Автострада", що належить Максиму Шкілю, "Автомагістраль-Південь" під керівництвом Олександра Бойка, а також "Ростдорстрой".
Про це йдеться у дослідженні YouControl.
Компанією, що отримала найбільшу частку державного фінансування, є "Автострада", яка входить до складу групи "MS Capital". Протягом року їй вдалося залучити понад 12 мільярдів гривень, займаючись зведенням та ремонтом доріг, мостів і інших інфраструктурних об'єктів. Бенефіціаром даної компанії виступає Максим Шкіль.
На другій позиції розташувалася компанія "Автомагістраль-Південь", яка отримала понад 10,5 мільярдів гривень. Цей підрядник став основним учасником програми "Велике будівництво" до початку повномасштабної агресії Росії проти України. Бенефіціаром цієї компанії є Олександр Бойко, який також має зв'язки з "Шляховик-97", важливим постачальником матеріалів для "Автомагістраль-Південь".
Компанія "Ростдорстрой" зайняла третю позицію з понад 7,6 мільярда гривень, отриманих завдяки публічним тендерам. Також до цієї категорії входять ПП "Київшляхбуд" та ТОВ "РДС-Полтава", які в цілому здобули 8,8 мільярда гривень.
Четвертою у рейтингу виявилася компанія "ОНУР Конструкціон Інтернешнл", що входить до групи "ОНУР", з доходом, що перевищує 4 мільярди гривень. Власниками цієї компанії є турецькі бізнесмени Онуру та Іхсан Четінджевіз.
На п'ятій сходинці списку опинилася компанія "Еко-Буд-Трейд", яка залучила 2,2 мільярда гривень. Зараз вона проходить процедуру банкрутства. Серед її бенефіціарів можна виділити Володимира Яцуна та Валерія Міщенка, останній з яких також є важливою фігурою у фінансово-промисловій групі "Група родини Міщенко".
Дослідження показало, що серед 500 компаній, які отримали державне фінансування, 94 мають зв’язки з 62 фінансово-промисловими групами. Крім того, 42 з цих компаній мають прямі або непрямі взаємини з національними політиками, включаючи колишніх депутатів та інших представників громадськості.
Наприклад, підприємства, що входять до складу групи "СКМ" Ріната Ахметова, отримали від держави більше 3,65 мільярда гривень. Крім того, "Кіровоградобленерго", яке належить до "ВС Енерджі Інтернейшнл" і має певні зв'язки з "СКМ", отримало близько 199 мільйонів гривень.
Серед інших відомих політичних діячів, чиї компанії фігурують у дослідженні, є Юлія Льовочкіна, Вадим Новинський, Анатолій Шкрібляк, а також родина Бойків. Наприклад, бенефіціар "Волиньобленерго" Анатолій Бойко є сином народного депутата України Юрія Бойка.
За виручкою у 2023 році найбільшим отримувачем публічних коштів стало ТОВ "Епіцентр К" -- компанія, що належить подружжю Герег. Вона отримала майже 447 мільйонів гривень за останні 12 місяців. Олександр Герега є народним депутатом, а Галина Герега -- колишнім депутатом Київради.
Наступною в нашому переліку є компанія "Оптіма-Фарм", яка заробила 56,7 мільярда гривень. Ця організація спеціалізується на розподілі фармацевтичних продуктів та медичних товарів.
Компанія "ВОГ РЕСУРС", що спеціалізується на продажу пального, досягла вражаючого обсягу виручки, перевищивши 50 мільярдів гривень у 2023 році. Серед її власників можна виділити Сергія Лагура та Світлану Івахів.
"Київські енергетичні послуги" та "Дніпровські енергетичні послуги" за 2023 рік отримали виручку у сумі 34,2 млрд грн та 31,7 млрд грн відповідно. Бенефіціаром обох компаній є екснардеп, ключова особа ФПГ "СКМ" Рінат Ахметов.