Бізнес закликає до відновлення митного нагляду за імпортованими обігрівачами – Delo.ua


Протягом трьох років після введення заборони в Україні триває імпорт неенергоефективних конвекційних котлів, які використовують до 25% більше енергетичних ресурсів.

Цю інформацію надає пресцентр Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА).

Вказується, що недобросовісні компанії таким чином порушують стандарти Технічного регламенту з екодизайну обігрівачів, який з 29 серпня 2022 року заборонив продаж конвекційних котлів на території України.

Як зазначають в ЄБА, це зокрема пов'язано з браком державного ринкового нагляду з боку Держпродспоживслужби та недостатнім контролем на митних пунктах.

Згідно з даними асоціації, приблизно половина всіх котлів, реалізованих в Україні, виявилася неенергоефективною і не відповідала стандартам технічного регламенту (лише у 2023 році було продано 55 тисяч таких одиниць). Один неефективний котел споживає на 580 м³ пального більше на рік порівняно з енергоефективним, при цьому його експлуатаційний термін становить не менше 10 років.

Таким чином, використання заборонених обігрівачів, які були імпортовані тільки у 2023 році, призведе до перевитрат, що за десять років експлуатації оцінюються приблизно в 319 мільйонів кубометрів газу. За ці обсяги, в свою чергу, доведеться розраховуватися споживачам в Україні, зазначили в Європейській Бізнес Асоціації.

Зазначається, що також така ситуація призвела до викривлення ринку, коли добросовісні компанії, що виконують вимоги законодавства та відповідно не ввозять заборонені, неенергоефективні котли, втратили суттєву долю ринку.

"Неенергоефективні котли мають дещо нижчу ціну, приблизно на 100 євро, але ці витрати швидко компенсуються вже в перший рік експлуатації завдяки зниженню витрат на енергоресурси. Наприклад, один неенергоефективний котел споживає на 580 кубічних метрів газу більше на рік у порівнянні з конденсаційним. Водночас, якщо покупець не обізнаний про законодавчі обмеження та не знає про додаткові витрати на енергоресурси, за які доведеться платити протягом багатьох років, він може обрати більш дешевий варіант котла, - зазначають експерти ЄБА."

Там нагадують, що уряд 16 вересня 2024 року прийняв постанову №1052, якою для цілого ряду нехарчових товарів було поновлено і державний ринковий нагляд, і митний контроль.

"Щодо обігрівачів для приміщень, то Держпродспоживслужба відновила ринковий нагляд за ними, однак контроль з боку митних органів залишається відсутнім. Водночас, для ефективної боротьби держави з порушеннями технічних регламентів необхідно не лише виявляти заборонені моделі на ринку, але й запобігати їх ввезенню на територію України. Це вимагає скасування обмежень на митні перевірки обігрівачів", - зазначається у повідомленні.

Нагадаємо, що в контексті активізації заходів проти нелегальних продажів електроніки, податкова служба здійснила 1590 перевірок торгових об'єктів, що займаються реалізацією електронної техніки. В результаті цих перевірок було виявлено та донараховано продавцям 2,16 млрд грн податкових зобов'язань.

Related posts