Дрони, оснащені штучним інтелектом, незабаром вийдуть на бойове поле: як це змінить хід війни.
співзасновник підприємства, що спеціалізується на виробництві військової радіоелектроніки та технічного обладнання, Bluebird
Розвідувальні операції, корекція артилерійського вогню, пряме ураження живої сили та техніки, а також проведення рятувальних місій – безпілотники активно використовуються в усіх аспектах військових дій.
Найбільша масштабованість спостерігається завдяки використанню недорогих FPV-дронів — без перебільшення, саме вони істотно трансформували тактичні підходи мотострілецьких підрозділів у бойових діях. Це стосується як наступальних, так і оборонних операцій.
Ці безпілотники, які коштують від 300 до 400 доларів, в руках досвідчених пілотів можуть здійснювати захоплюючі трюки: вони здатні переслідувати і знищувати транспортні засоби та бронетехніку, ліквідовувати ворогів як поодинці, так і в групах, проникати в будівлі або укриття, а також виявляти і нейтралізувати приховані артилерійські установки та вогневі позиції.
Варто також акцентувати увагу на психологічному аспекті. Артилерійські та мінометні обстріли зазвичай проходять у вигляді хвиль протягом певного періоду. На відміну від цього, атака за допомогою дронів може статися в будь-який момент, причому оператор у реальному часі може коригувати його курс. Це призводить до того, що ворог постійно перебуває в стані напруження, що значно знижує його бойову ефективність.
Втім, ударні FPV-дрони самі по собі не можуть замінити інші засоби вогневого ураження. Синергія відбувається, коли безпілотники працюють у зв'язці з іншими типами озброєння - насамперед, з артилерією та мінометами.
РЕБ: неможливо обійтися без навчальних закладів.
Число FPV-дронів продовжує збільшуватися з обох сторін конфлікту, що змусило українських військових шукати ефективні способи протидії безпілотникам за допомогою засобів радіоелектронної боротьби. У 2024 році різноманітні системи РЕБ стали настільки ж звичними у застосуванні, як минулого року дешеві ударні дрони.
Так звані "окопні" системи радіоелектронної боротьби (РЕБ) малого радіусу дії, які призначені для захисту конкретних позицій або техніки, стали необхідним атрибутом практично всіх підрозділів Збройних сил України.
У порівнянні з FPV-дронами, будь-яка система РЕБ апріорі дорожча та складніша у використанні. Ефективність РЕБ напряму залежить від правильності налаштувань та кваліфікації оператора. Відтак на додаток до численних шкіл пілотів дронів постала нагальна потреба в аналогічних школах, де навчатимуть операторів РЕБ. Вірогідно, вже цього року в Україні запрацюють декілька таких закладів - незалежних або під патронажем виробників РЕБ.
Чи чекати на гонку озброєнь
Незважаючи на зростаюче використання різних систем радіоелектронної боротьби у конфлікті між Росією та Україною, не варто очікувати найближчим часом значної "гонки озброєнь". Підвищення рівня радіоелектронної захищеності FPV-дронів має свої технічні та економічні обмеження. Крім того, такі вдосконалення можуть виявитися недовговічними, оскільки на більш захищені безпілотники завжди знайдеться новіша і ефективніша система РЕБ.
Врешті-решт, використання дронів, які мають підвищену стійкість до радіоелектронної боротьби, може виявитися малоефективним. Підрозділи безпілотників будуть намагатися зберегти цінні апарати, знижуючи кількість бойових вильотів і фокусуючись лише на важливих цілях, таких як бронетехніка, артилерія та укріплення. В той же час штурмові підрозділи Збройних Сил України можуть відчувати брак повітряної підтримки, яка є надзвичайно важливою під час безпосередніх бойових зіткнень.
FPV-дрони на оптоволокні також не мають великих перспектив. Їхня безумовна стійкість до засобів радіоелектронної боротьби нівелюється відразу кількома недоліками: зниження швидкості та маневреності, обмеженість радіусу дії, зменшення корисного навантаження.
Відтак для виконання тактичних бойових завдань на лінії вогневого зіткнення та безпосередньо поряд з нею дешеві FPV-дрони й надалі залишатимуться дієвим засобом. Будуть вдосконалюватися тактика їх застосування, майстерність пілотів та злагодження з іншими бойовими підрозділами.
Висококласні дрони з великим радіусом дії та можливістю транспортувати значні обсяги вибухових матеріалів використовуватимуться для проведення операцій на значних відстанях у тилах супротивника. Це можуть бути, наприклад, удари по військовим об'єктам або знищення конвоїв бронетехніки.
Дрони з ШІ: технологія на порозі практичного застосування
Найближчим часом очікується новий технологічний стрибок безпілотних технологій. Як неважко здогадатись, йдеться про штучний інтелект - наділити дрони функціями ШІ прагнуть військові та власне розробники.
Одна з цікавих можливостей - автономне розпізнавання цілей, що дозволило б завершувати атаку навіть у разі блокування ворогом радіоканалу зв'язку між дроном та оператором. Наступний крок - застосування десятків або навіть сотень дронів одночасно (так званих роїв). В такому рої кожен безпілотник обладнаний машинним зором, що дозволяє йому самостійно здійснювати пошук цілей, визначати їх пріоритет та атакувати обрану ціль в кооперації з іншими дронами, збільшуючи вогневу потужність.
На даний момент усе вищезазначене ще знаходиться на етапі розробки або тестування на експериментальних майданчиках. Хоча за останні два роки штучний інтелект розвивається надзвичайно швидко, ця технологія поки що не досягла бажаного рівня зрілості.
Проте шлях до реального впровадження технологій буде подолано надзвичайно швидко. Варто зазначити, що серед іноземних інвесторів у сфері виробництва дронів в Україні є підприємці, які активно займаються розвитком штучного інтелекту. Для них конфлікт між Росією та Україною став винятковою нагодою для тестування можливостей ШІ в військових умовах.
Враховуючи масштаб задіяних інженерних та фінансових ресурсів, очікувати на появу безпілотників зі ШІ на полі бою можна вже наступного року.