Китай буде співпрацювати з новим урядом США, заявив Сі Цзіньпін.
Лідери США та Китаю провели останню в каденції Джо Байдена зустріч.
Китай висловив готовність співпрацювати з новою американською адміністрацією для зміцнення комунікацій, розширення партнерства та вирішення існуючих розбіжностей. Про це підкреслив лідер Китаю Сі Цзіньпін під час зустрічі з чинним президентом США Джо Байденом, який у січні залишить свою посаду, передавши повноваження обраному на нещодавніх виборах Дональду Трампу, повідомляє Reuters.
Байден зустрівся з Сі в готелі, де зупинився китайський лідер, на полях форуму Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Лімі, для перших за сім місяців переговорів, які будуть також останніми в каденції американського президента.
"Мета Китаю щодо стабільних, здорових і стійких китайсько-американських відносин залишається незмінною", - сказав Сі Цзіньпін.
Байден пригадав, що вони із Сі вперше познайомилися, коли обидва були віцепрезидентами, і також визнав, що у відносинах між Китаєм та США траплялися "злети і падіння". Він зазначив, що хоча вони із Сі не завжди погоджувалися один із одним, але їхні дискусії були "щирими" та "відвертими".
Дональд Трамп вже заявив про намір ввести загальне мито в розмірі 60% на імпорт китайських товарів до Сполучених Штатів у рамках програми торговельних ініціатив "Америка на першому місці". У свою чергу, Пекін висловлює своє незадоволення цими заходами.
Обраний президент-республіканець також планує найняти на керівні посади кількох критиків Китаю, зокрема сенатора США Марко Рубіо на посаду державного секретаря та конгресмена Майка Уолтца на посаду радника з національної безпеки.
Байден прагнув знизити напруженість у відносинах з Китаєм, але Вашингтон розлючений нещодавнім пов'язаним з Китаєм зломом урядових телефонних ліній США та телефонів представників штабів кандидатів на пост президента США Камали Гарріс та Дональда Трампа. Крім того, США стурбовані посиленням тиску з боку Пекіна на Тайвань і підтримки Китаєм Росії.
Окрім цього, Байден прагне залучити Китай до вирішення питань, пов'язаних із Північною Кореєю, яка значно зміцнила свої відносини з Росією та розмістила свої військові сили для підтримки війни Путіна в Україні.
Китай постійно спростовує обвинувачення з боку США щодо хакерських нападів, вважає Тайвань своєю внутрішньою справою і висловлює протест проти американських коментарів стосовно торгівлі між Китаєм та Росією.
"Коли дві нації почнуть ставитися одна до одної як до партнерів, шукатимуть спільні інтереси, і відкидатимуть суперечності, допомагаючи одна одній досягати успіху, їхні відносини можуть досягти значного прогресу. Проте, якщо ми будемо сприймати один одного як ворогів, змагатися жорстко та прагнути завдати одна одній шкоди, наші стосунки можуть зазнати серйозних ускладнень або навіть регресу", -- зазначив Сі під час зустрічі з Байденом.
У середу радник Байдена з національної безпеки Джейк Салліван описав перехідний період у США як "час, коли конкуренти та супротивники можуть побачити потенційні можливості".
Сі та Байден підкреслили важливість забезпечення стабільності, прозорості та передбачуваності у відносинах між США та Китаєм під час перехідного етапу.