Медіа грають ключову роль у забезпеченні життєздатності суспільства, — стверджують учасники National Media Talk.
Журналісти обговорюють, як медіа впливають на стабільність суспільства.
20 вересня під час National Media Talk-2024 відбулася панельна дискусія на тему "Відповідальність медіа за стійкість суспільства: медіа як четверта влада". У ході заходу представники медіа обговорили, чи мають вони відповідальність за відображення реальних очікувань суспільства, підтримку його стійкості та формування бачення майбутнього країни в умовах відсутності політичного процесу, а також чи справляються з цими викликами.
Головна редакторка ZN.ua Юлія Мостова зазначила, що в умовах відсутності виборів медіа відіграють ключову роль у формуванні майбутнього країни та впливають на те, яким чином житиме наше суспільство в найближчі роки.
Ми часто думаємо, що десь існують більш розумні, досвідчені та відповідальні люди. Але насправді, відповідальність за нашу країну лежить на нас. Ми зараз беремо на себе роль контролюючих сил, замінюючи політичні партії, вказуючи на їхні помилки — не лише у фінансових питаннях, а й у правових та інтелектуальних аспектах, — зауважила Юлія Мостова. — Нам потрібно діяти свідомо [...] Адже колись ця війна закінчиться, і на території, яку ми збережемо, ми повинні будемо створити нову, якісну державу з іншими інститутами та пріоритетами. Ми повинні запустити перезавантаження сучасної держави. Це наша відповідальність — надавати інформацію, проводити розслідування та знаходити нові обличчя, оскільки старі партії не функціонують, а нові ще не готові до роботи. Ми, як медіа та свідомі громадяни, несемо цю відповідальність.
Юлія Мостова і Ольга Айвазовська
У відповідь на запитання модераторки панельної дискусії Ольги Айвазовської щодо того, як висвітлювати критичні теми, не завдаючи шкоди країні під час війни, Юлія Мостова зауважила: "Сьогодні редакційна політика є справжнім мистецтвом. У кожному конкретному випадку потрібно ухвалювати індивідуальні рішення, і це далеко не легко".
Ольга Айвазовська відзначає, що однією з ключових проблем є необхідність медіа донести до суспільства важливість мобілізації. Однак через непопулярність цієї теми, ЗМІ часто обмежуються лише висвітленням випадків неналежної поведінки працівників ТЦК. У зв'язку з цим, вона звернулася до Дмитра Лиховія з питанням про те, як можна знайти баланс у висвітленні цієї теми.
"У наш час медіа грають важливу роль у формуванні суспільної думки, яка нагадує синусоїдальний графік: сьогодні ситуація виглядає більш-менш стабільною, адже у нас є курська операція, а в Покровську все затихло, -- зазначив Дмитро Лиховій. -- Я переконаний, що медіа повинні бути свідомими і не боятися висловлювати непопулярні думки. Проте, не всі можуть собі це дозволити, оскільки це може загрожувати фінансовій стійкості, адже недостатня монетизація та відсутність грантів стають серйозними перешкодами. [...] У цій ситуації роль медіа набуває величезного значення, і я не знаю, як можна поєднати це з проблемами нестачі фінансування".
Христина Коціра також продовжила говорити про складні теми, які повинні опрацьовувати медіа. На прикладі hro йдеться про те, що видання продовжує робити репортажі з фронту, хоча їхня популярність сильно впала. Проте, вважає Христина Коціра, обов'язок медіа нагадувати суспільству про тих, завдяки кому ми зараз спокійно живемо.
"Між аудиторією та темою війни існує значний розрив. На початку конфлікту репортажі з фронту набирали 2-3 мільйони переглядів, тоді як зараз їхня аудиторія ледь досягає 100-200 тисяч. Наприклад, новини з Курська привертають увагу і збирають близько 500 тисяч переглядів. Багато українців вважають, що перемога означає повернення до кордонів 1991 року, проте опитування вказують на інші реалії. Існує суттєва різниця між цивільними, військовими, тими, хто зазнав втрат, і тими, хто не пережив жодних втрат. Завдання медіа полягає в тому, щоб зменшити цю прірву," – зазначила Христина Коціра.
Ольга Айвазовська її підтримала фразою про те, що медіа мають пояснити українцям, що території не є важливі, важлива державність та суб'єктність. І саме в цьому роль медіа є ключовою, сказала вона.
Нагадаємо, National Media Talk 2024 19 вересня відкрила посолка США Бріджит Брінк, яка наголосила на важливості медіа та неприйнятності тиску на журналістів. У перший день на заході також виступив керівник Інституту фронтиру Євген Глібовицький, який зокрема зазначив, що в майбутньому на медіабізнес в Україні серйозно вплине демографічна криза. Другий день конференції розпочався з промови надзвичайного і повноважного посла України Вадим Пристайко, який наголосив на важливості медіа в дипломатії держави.
Національна медіа конференція (NMT) 2024 — це захід, що об'єднує медіапрофесіоналів з усіх куточків України для обговорення тематики свободи слова, змін у медійній сфері та викликів, з якими стикаються медіа в умовах війни. Організаторами конференції виступають Internews, USAID та "Національна організація медіа".
Усі зображення Максима Поліщука / "Детектор медіа"