Національний банк України продовжить дотримуватися стратегії високих процентних ставок: українців застерегли щодо можливих загроз.
Поряд із встановленням цілей і основних принципів монетарної політики НБУ, цей документ також включає ґрунтовний аналіз актуальних ризиків.
Не так давно Національний банк України затвердив ключові принципи грошово-кредитної політики на середньострокову перспективу, підтвердивши намір підтримувати курс "дорогих грошей".
Крім формулювання цілей та основних принципів монетарної політики, цей документ включає в себе ґрунтовний аналіз наявних ризиків, який є одним з найсуттєвіших аспектів його змісту.
Найзначнішим і найочевиднішим викликом для України в найближчій та середньостроковій перспективах залишається хід війни. Прогнозування розвитку конфлікту ускладнюється через численні невизначеності та постійні зміни на фронтових позиціях. Війна є динамічним явищем, де дії однієї сторони спричиняють відповідь іншої, що ускладнює процес планування та здійснення прогнозів.
Ще одним істотним ризиком, пов’язаним із війною, є можливість зовнішнього фінансування. За прогнозами, до кінця 2024 року бюджетний дефіцит (без урахування грантів) може досягти 25% від ВВП, що відповідає рівню витрат до початку військових дій. Забезпечити такі фінансові обсяги в межах країни без загрози для фінансової системи є неможливим, тому стабільність макроекономіки буде залежати від регулярних зовнішніх надходжень.
Ризики на 2024-2025 роки пов'язані з перебігом опалювального сезону. Відновлювальна енергетика та атомна енергетика залишилися без серйозних пошкоджень. Однак, цього року Росія може спробувати атакувати розподільчі мережі поблизу атомних електростанцій, що ускладнить процес транспортування електроенергії. Це може призвести до зупинки роботи цих станцій, що матиме негативний вплив на економіку та суспільні настрої.
Ще одним ризиком є подальша міграція українців через розширення зони бойових дій. За оцінками, на території, підконтрольній уряду, наразі проживає близько 30 млн осіб (порівняно з 48,5 млн у 2001 році). Міграція зменшує загальний попит в економіці та посилює дисбаланси на ринку праці, ускладнюючи довгострокове відновлення країни.
Глобальні економічні виклики залишаються важливою темою для обговорення. Протекціоністські політики та торговельні конфлікти, зокрема між США, Європейським Союзом і Китаєм, зменшують позитивні наслідки глобалізації. Ускладнення взаємин між Китаєм і західними країнами на фоні внутрішніх труднощів у Китаї можуть спровокувати економічні потрясіння, що вплинуть на ринок сировини, зменшуючи експортні надходження Україні та роблячи Китай більш відкритим до співпраці з Росією, відволікаючи міжнародну увагу від конфлікту.
Актуальні новини з України:
В Україні знову запровадили перевірки газових лічильників: можливі коригування в платіжках, вже зафіксовано кілька випадків.
Існує кілька варіантів відключення електроенергії, і українцям вже рекомендують почати готуватись: важливо виконати кілька необхідних дій.