Не обмеження, а заборона в державних установах - Корсун про Telegram в Україні 10.10.2024
Ілюстрація від УНІАН
"Telegram - ризикований та без шифрування."
Які причини обговорення заборони використання Telegram для українських державних службовців саме в цей момент?
Telegram є повністю російським продуктом, створеним за російські кошти та нині фінансованим кремлівськими фондами. Він також несе в собі ризики та не має належного шифрування. Питання до криптографії цього месенджера викликають багато занепокоєння. Немає підстав вважати, що Telegram є єдиним або безальтернативним рішенням; існує безліч інших месенджерів, які забезпечують кращий рівень захисту та пропонують подібні функції. Наша позиція почала знаходити відгук в Раді національної безпеки України, зокрема в Національному координаційному центрі кібербезпеки. Рішення РНБО стало першим кроком у цьому напрямку. Наразі ми спостерігаємо за подальшими кроками, коли апарат Верховної Ради працює над законопроєктами, що передбачають заборону або обмеження використання Telegram. Рекомендації РНБО слугують основою для ухвалення відповідних рішень.
Чим менше ви залишаєте слідів у цифровому світі, тим менше ймовірність, що про вас дізнаються.
Чи можна стверджувати, що дані особи захищені, якщо вона не користується Telegram?
Людина генерує численні цифрові сліди, часто навіть не усвідомлюючи цього. Наприклад, коли ви реєструєтеся в будь-якому месенджері, ви автоматично надаєте адміністраторам дані про модель і марку вашого пристрою, операційну систему, версію браузера, розміри екрану та іншу технічну інформацію щодо вашого смартфона. Чим менше цифрових слідів ви залишаєте, тим менше вірогідності, що про вас щось дізнаються. Якщо у мене встановлений Signal, адміністрація цього додатку знає, якою моделлю телефону я користуюсь, але оскільки Signal підпадає під американську юрисдикцію, я сильно сумніваюся, що ФСБ зможе отримати цю інформацію. Кожен додаток на вашому телефоні виступає в ролі трекера, і ви самі його собі встановлюєте. Важливо усвідомлювати, що адміністратори цих додатків мають доступ до значної кількості ваших даних, включаючи контакти та геолокацію.
Все, що потрапляє в інтернет, зберігається там на вічність. Вилучити це неможливо.
Як ефективно використовувати Telegram, щоб уникнути потрапляння небезпечної інформації?
Ті обмеження, які плануються, стосуються винятково державних органів. Я проти заборони для громадян і якихось блокувань. Це безперспективно і суперечить правам людини. Йдеться про заборону використання в державних органах, як це зроблено в США, Британії тощо. Стосовно користування контентом, то в кожного з нас є два потужні інструменти: критичне мислення і здоровий глузд. Щоправда не всі їх вмикають. Слід розуміти, що коли ви щось відправляєте в інтернет, це залишається там назавжди. Вичистити повністю неможливо. Є веб-архіви. Де це все можна зберегти. Як то кажуть, скриншоти не горять. Тому виходити слід із концепції, що все, що ви викладаєте, залишається там назавжди. Тому перед тим, як щось викласти, слід змоделювати ситуацію, що це може побачити ваш запеклий ворог.
"Ти отримав мільйон!"
Які види шахрайства поширені в Telegram?
Перший сценарій: вам приходить лінк із незнайомого номера з підозрілим проханням щось швидко зробити. Тут алгоритм простий. Це на 99% шахрайство. Просто видаляємо і забуваємо. Але доволі часто трапляються ситуації, коли приходить доволі підозріле прохання зі знайомого номера. "Проголосуй за дитину", "ти виграв мільйон", "ти є на цьому відео" тощо. Тоді слід, не відкриваючи посилання, скопіювати його і перевірити на ресурсі, де зібрані всі світові антивіруси. За хвилину абсолютно безкоштовно буде здійснена перевірка щодо того, чи не було помічене це посилання у певних шахрайських схемах.
Від 70% до 80% населення України використовує Telegram.
Які месенджери не мають проблем із шахрайськими схемами?
Усі месенджери мають проблеми. Що більше людей користуються, то більше там таких випадків. Від 70% до 80% населення України використовує Telegram.. Така сама пропорція у Windows. Тому чим популярніший продукт, тим більше в ньому шахраїв. Єдина відмінність у тому, що Telegram - це нешифрований месенджер. WhatsApp, Viber - шифровані. Випадків зламу акаунтів у Telegram безліч, тільки вони зараз не афішуються. До 2022 року злам будь-якого держресурсу спричиняв суспільний резонанс, то зараз повний режим мовчання. Про невдачі ми не повідомляємо. Дуже багато зламів відбуваються через Telegram-канали. Тобто це точка входу.
Костянтин Корсун. Зображення: facebook.com/kostiantyn.korsun
Чи є арешт засновника Telegram Павла Дурова у Франції пов'язаним з оголошеною модерацією месенджера?
Ця ситуація має чіткий взаємозв'язок. Стверджувати, що ФСБ контролює Telegram, було б трохи перебільшено. Дуров постійно шукає фінансову підтримку. Неясно, на чому саме Telegram заробляє легальні кошти. Росія інвестує в ідеологічні проекти. Гроші їх наразі не турбують, адже їх вистачає. Тому вони вкладають ресурси в Telegram, щоб мати можливість, хоч і частково, контролювати цю платформу. Керувати такою масштабною комунікаційною мережею з майже мільярдом користувачів не під силу навіть російським спецслужбам. Однак, вони мають певний вплив на Дурова, що створює дисбаланс у глобальному змаганні спецслужб. Французькі агенти скористалися тим, що Дуров є громадянином Франції, що дає їм суттєву перевагу у впливі на нього. Вони використали цей важіль і тепер мають свої вигоди. Тепер можна стверджувати, що він співпрацює як з російськими, так і з французькими спецслужбами. Встановити зв'язки з кимось іншим важко. Також ходять чутки, що Дуров має громадянство ОАЕ.
Найбільша кількість користувачів Telegram спостерігається в Росії, Білорусі, Казахстані, Індії, Бразилії, Ірані та Україні.
Де розташовані сервери Telegram?
Вони стоять найближче до користувачів. Це логічно з точки зору економіки телекомунікацій. Канали передачі даних, швидкість обробки сигналів - це зручність для користувача. Telegram позиціонується як дуже швидкий месенджер. Тобто, де більше користувачів, там і сервери. Крім України Telegram найбільше використовують в Росії, Білорусі, Казахстані, Індії, Бразилії, Ірані. Натомість в Європі і США він не має популярності. Крім того, є таке поняття, як оренда сервера. Ви можете орендувати сервер у будь-кого і будь-де. У нас Telegram легальний, Дуров не під санкціями, тому перепон для того, щоб мати сервер в Україні немає. Telegram мало відомий є Європі та практично не відомий в США.
На анонімних платформах не звертають уваги на достовірність викладених даних.
Як відрізнити російський Telegram-канал від українського? Чи варто довіряти анонімним каналам?
Безумовно, в анонімних каналах користувачі часто не переймаються якістю, правдивістю та достовірністю інформації. Оскільки існують певні обмеження в телерадіопросторі, багато людей звертаються до альтернативних джерел, серед яких є й анонімні. Інтернет виник і здобув популярність, зокрема, завдяки можливості залишатися анонімним. Люди прагнуть висловити правду, але часто відчувають страх перед наслідками.