Не просто холодна каменюка, а "розпечена загадка": дослідники виявили неочікуваний секрет на Місяці.


Людству можливо доведеться змінити уявлення про Місяць

Одвічний супутник нашої планети Місяць вважається серед любителів космосу холодним мертвим шматком каменю. Однак він може приховувати секрети, які можуть серйозно змінити наше уявлення про нього.

Після дослідження зразків, які були доставлені на Землю китайським модулем "Чан'є-5" у грудні 2020 року, вчені виявили там сліди вулканічних процесів, що сталися буквально сотню мільйонів років тому. І це стало приводом поставити питання, чи можуть вони відбуватися в цей час.

У свіжому дослідженні, опублікованому в журналі Science, вказується, що зразки, які були доставлені на Землю, мають вік приблизно 123 мільйони років (зі зміщенням ± 15 мільйонів років). Для порівняння, відоме падіння астероїда, яке призвело до вимирання динозаврів, сталося близько 66 мільйонів років тому.

123 мільйони років можуть виглядати як значний проміжок часу для нашого молодого виду, але з точки зору геології це практично "вчора". Раніше вважалося, що вулканічна активність на Місяці припинилася від 3 до 3,8 мільярдів років тому, що означає, що людству потрібно буде переглянути свої оцінки на 2,9-3,7 мільярда років.

Апарат "Чан'є-5" привіз на нашу планету приблизно 1,7 грама місячного ґрунту з району Mons Rümker, розташованого в Океані Бур. В ході дослідження цих зразків науковці виявили близько трьох тисяч скляних куль, діаметр яких варіюється від 20 до 400 мікронів. Проте лише три з цих куль були встановлені з віком 123 мільйони років.

Для встановлення віку гірських порід у геології застосовується метод уран-свинцевого радіоактивного розпаду. Цей процес полягає в тому, що радіоактивний уран, втрачаючи свій заряд, трансформується в свинець. Аналіз співвідношення між цими двома елементами дає змогу визначити вік породи.

Вважається, що такі кульки можуть утворюватися внаслідок зіткнень з метеоритами, які призводять до плавлення гірських порід. Проте в такому випадку вони матимуть іншу внутрішню структуру та хімічний склад у порівнянні з вулканічними утвореннями.

Питання про те, що саме змусило мертву кулю каменю проявляти активність, залишається відкритим. Проте вчені припустили, що до цього причетні деякі хімічні елементи.

"Ми виміряли високий вміст рідкісноземельних елементів і торію в цих вулканічних скляних намистинах, що може вказувати на те, що нещодавній вулканізм був пов'язаний з локальним збагаченням теплогенеруючих елементів у мантійних джерелах магми", -- пишуть автори дослідження.

Іншими словами, певні елементи, такі як калій, фтор, ітрій, лантан та інші, здатні генерувати тепло внаслідок радіоактивного розпаду. Це тепло, можливо, було достатнім для розплавлення порід, що могло призвести до невеликих локальних вивержень.

У 2014 році апарат NASA "LRO" зробив знімки приблизно 70 об'єктів на поверхні Місяця, які отримали назву "нерегулярні морські плями" (irregular mare patches – IMP). Це невисокі, гладкі пагорби, розташовані серед скелястої місцевості. Науковці висунули припущення, що ці утворення можуть бути результатом вулканічної діяльності, яка мала місце менш ніж сто мільйонів років тому. Вік цих об'єктів визначався шляхом підрахунку кратерів на їх поверхні: чим менше кратерів, тим молодшою вважається структура.

Проте IMP лише вказували на нещодавні вулканічні активності, тоді як зразки з "Чан'є-5" слугують безсумнівним підтвердженням цього явища.

Таким чином, науковці дійшли висновку, що супутник Землі може приховувати значно більш захоплюючий і таємничий внутрішній світ, ніж ми раніше уявляли. Якщо це справді так, то можливі процеси в його надрах можуть істотно спростити завдання колонізації.

Як повідомлялося раніше, у NASA серйозно задумалися про колонізацію Місяця і тепер поступово вирішують проблеми, які можуть виникнути під час заснування там першої постійної бази. Зокрема, вже було запущено роботи зі створення портативного ядерного реактора для забезпечення колонії електрикою.

Related posts