Неспортсменське золото


Зображення: Федерація гімнастики України

"Хто з олімпійців там був? Ніхто"

У міністерстві LB.ua повідомили, що ініціатором проведення Чемпіонату України зі спортивної гімнастики є Мінмолодьспорту у співпраці з Українською федерацією гімнастики, відповідно до Єдиного календарного плану на 2024 рік.

Чемпіонат України - це змагання, яке проводять перед міжнародним стартом, зокрема чемпіонатом Європи чи світу, щоб визначити членів збірної України, які представлятимуть країну на турнірі.

"Чемпіонати України проводять для того, щоб визначити найсильніших спортсменів, які готуватимуться до чемпіонатів Європи, світу, Універсіад. А після Олімпійських ігор спортсмени відпочивають. Я не знаю, у якій ще країні проводили б чемпіонат після Олімпіади. Хто з олімпійців там був? Ніхто!", - наголошує головний тренер збірної України зі спортивної гімнастики Геннадій Сартинський.

Зображення: НОК України Головний тренер національної команди України з спортивної гімнастики Геннадій Сартинський під час Олімпійських ігор 2024 року в Парижі.

За словами Сартинського, в даний момент наші хлопці беруть участь у змаганнях у Німеччині, виступаючи в місцевій Бундеслізі, що для них стало своєрідним відпочинком, оскільки вони ще не досягли оптимальної форми. "Олімпійські ігри - це надзвичайно виснажливий досвід, як з моральної, так і з психологічної точки зору, тому їм не слід було брати участь у цьому турнірі. У той же час, коли збірна виступає в повному складі, можна організувати турнір у Палаці спорту. Без них цей захід втрачає сенс. Цей чемпіонат став справжнім шоу для Стелли Захарової. Навіть в анонсі крупним шрифтом підкреслили, що організатором є саме вона, тоді як згадка про підтримку Мінмолодьспорту написана дрібним шрифтом", - додав він.

З ним погодилася тренерка Іллі Ковтуна Ірина Горбачева (Надюк).

Основний склад збірної України не брав участі в чемпіонаті України, оскільки хлопці нещодавно завершили свої виступи на Олімпіаді. Вони вже мають особисті нагороди з міжнародних змагань, перемоги в командних змаганнях на європейській першості, а також олімпійські медалі. Тому я не бачу сенсу формувати склад на даний момент. Якщо говорити прямо, то їм це сьогодні не було потрібно. Крім того, хлопці заздалегідь узгодили з федерацією, що виступатимуть у Бундеслізі, - зазначила пані Ірина.

Одночасно перед початком змагань, в розмові з представниками сайту Української федерації гімнастики, Стелла Захарова, яка після вересневого чемпіонату отримала посаду віцепрезидентки федерації, підкреслила, що учасниками чемпіонату України мають бути члени національної збірної. В іншому випадку їх можуть усунути від участі.

"Вони зобов'язані виступити. Якщо хтось не буде брати участі, то, на жаль, я повинна буду повідомити міністерство і такі гімнасти будуть відсторонені від участі у міжнародних стартах - етапах Кубку світу тощо. Кожен гімнаст, який претендує на участь у спортивних змаганнях олімпійського циклу повинен пройти систему відбору", - сказала Захарова. До слова, жоден із членів національної команди на турнірі Стелли Захарової не виступав.

Зображення: Facebook.com Стелла Захарова на чемпіонаті України з художньої гімнастики.

Окрім того, Стелла Захарова підкреслила, що має на меті відновити інтерес до спортивної гімнастики в Україні.

Горбачева, в свою чергу, висловила думку, що не сприймає ці дії у такому форматі як ефективну популяризацію цього спортивного напрямку.

"Популяризація має інше значення. Коли я переглядала рекламу та афіші чемпіонату України, мені не вдалося знайти жодного згадування про наших олімпійців. Тож кого ми насправді популяризували? У нас була Анна Лащевська та п'ятеро хлопців, які брали участь в Іграх - саме про них слід було говорити", - зазначила Надюк.

Зображення: XSPORT Анонсування чемпіонату України з художньої гімнастики.

Фінанси

У відповідь на запит LB.ua Міністерство молоді та спорту України оголосило про виділення 8 520 653,90 грн для організації чемпіонату країни зі спортивної гімнастики.

Ця сума виглядає неадекватно високою з кількох причин. По-перше, викликає занепокоєння надмірна вартість дводенного змагання, в якому беруть участь всього 120 спортсменів (згідно з кошторисом). Крім того, LB.ua провело дослідження, яке показало, що подібні заходи зазвичай обходяться у середньому від 500 тисяч гривень (якщо не в "Палаці спорту") до півтора мільйона. Це свідчить про те, що витрати перевищують норму принаймні в п’ять разів! Один із українських тренерів зі спортивної гімнастики зазначив, що за таку суму можна організувати етап Кубка світу.

Водночас Ірина Горбачева повідомила LB.ua, що зверталася до Міністерства молоді та спорту й Української федерації гімнастики з проханням про фінансову допомогу на суму близько 7 тисяч євро на операцію для срібного призера Олімпіади-2024 Іллі Ковтуна після його травми, але отримала відмову.

Ми не знайшли у відкритих джерелах інформації про проведення відкритих тендерних закупівель на цей захід, тому звернулися з цим питанням до Мінмолодьспорту. Нам відповіли, що "закупівля послуг здійснювалась без застосування відкритих торгів у зв'язку з особливостями проведення заходів під час воєнного стану".

У зв'язку з цим ми звернулися до Міністерства молоді та спорту з проханням надати докладний фінансовий план чемпіонату України зі спортивної гімнастики-2024 та заходів зі спортивної та художньої гімнастики, що відбулися в Україні у 2022 та 2023 роках.

Ми отримали кошторис на чемпіонат України-2024 зі спортивної гімнастики, а також два кошториси з художньої гімнастики для юніорів та дорослих, які проходили 26-28 та 28-30 червня минулого року. Важливо зазначити, що ми не отримали додаткових матеріалів з детальним описом кожного пункту цих кошторисів.

Турніри проходили під патронатом однієї федерації (Української федерації гімнастики), в одному місці ("Палаці спорту"), тому їх можна порівнювати, якщо врахувати різницю вартості на спортивне обладнання. Порівнявши ці кошториси, ми виявили випадки можливого завищення цін. Чемпіонат з художньої гімнастики, який відбувся 26-28 червня, коштував державі 1 052 724 грн, а чемпіонат 2024 року зі спортивної гімнастики - 8 520 653 грн.

Наприклад, послуги, пов'язані з підготовкою/облаштуванням місць проведення спортивних заходів (звуку) для турніру зі спортивної гімнастики коштували 981 148 грн, а для чемпіонату з художньої гімнастики - 37 260 грн.

Ціни на електроенергію також мали значні відмінності: 1 097 635 грн у порівнянні з 159 840 грн.

Суддівське обладнання для ЧУ зі спортивної гімнастики коштувало 442 596 грн проти 43 000 грн у художній. До речі, за інформацією одного з суддів, обладнання - це планшети й комп'ютер.

Ще одним аспектом бюджету чемпіонату з спортивної гімнастики, що викликає сумніви, є вартість обслуговування локальних мереж, яка становить 157 960 грн. У фінансовому плані чемпіонату з художньої гімнастики дані про цю послугу відсутні.

Окрім того, в процесі підготовки до Чемпіонату України зі спортивної гімнастики було витрачено 3 498 873 грн на закупівлю та обслуговування механічного обладнання, такого як помости та сцени. Тим не менш, під час трансляції сцени не було видно. Більше того, під час розминки одного з атлетів сталася неприємність – поперечина впала...

Вартість онлайн-трансляції викликає певні запитання, оскільки для її організації було виділено 810 631 грн. За словами експертів, з якими ми спілкувалися, ціни на подібні послуги зазвичай не перевищують 200 тис. грн. Слід зазначити, що в кошторисі також окремо вказана сума на встановлення телевізійного обладнання для аудіо та відео, яка склала додаткові 396 320 грн. Таким чином, загальні витрати на трансляцію становили 1 206 951 грн. Станом на 22 жовтня на YouTube-каналі Мінмолодьспорту це відео переглянули 7100 разів, що включає кількість переглядів за два дні змагань.

Згідно з кошторисами, більшість послуг, пов'язаних з підготовкою/облаштуванням місць проведення спортивних заходів, за прямим договором надало одне підприємство - ТОВ "КИЇВ МЕДІА ПРОДАКШН" відповідно до процедури закупівлі "Укрспортзабезпечення". Як з'ясували колеги з NGL.Media та Tribuna.com, ця компанія належить 23-річній Валерії Гуторці з Білої Церкви. Загалом за свої послуги компанія отримала левову частку турнірних коштів - понад 6,6 млн грн.

LB.ua звернувся до Міністерства молоді та спорту з проханням надати деталі кошторису чемпіонату зі спортивної гімнастики. Це зроблено з метою з'ясувати, чому організація цього турніру обійшлася в такі значні витрати. Наразі чекаємо на відповідь.

"Чебурашки" авторства Стелли Захарової

Ще однією "особливістю" чемпіонату України було те, що він не відповідав правилам проведення таких змагань. До прикладу, головним суддею змагань була сама Стелла Захарова, яка не має міжнародної суддівської категорії. Це підтвердили одразу декілька осіб у Федерації гімнастики України на умовах анонімності. Ба більше, за нашою інформацією, яку нам підтвердили учасники змагань, на чемпіонаті України працювали по троє суддів, замість необхідних чотирьох, як зазначено у правилах. До речі, за нашою інформацією, одразу семеро суддів зі списку, затвердженого Мінмолодьспорту на цей турнір, були відсутніми.

Викликає питання й форма гімнастів. На наліпках з номерами спортсменів було зображено... "Чебурашку". Донедавна ця вигадана в Росії тваринка була логотипом сайту Стелли Захарової.

Яке відношення це має до Чемпіонату України — запитання без ясної відповіді.

Зображення: Lb.ua Наклейка з номером одного з учасників українського чемпіонату зі спортивної гімнастики.

Окрім того, незважаючи на те, що Мінмолодьспорт виступав ініціатором цих змагань, на нагородних матеріалах не було жодної згадки про це відомство. Більше того, на спеціально виготовлених кубках було вигравіювано напис "Ukraine International Cup. Organizer Stella Zakharova", який не має жодного відношення до чемпіонату України зі спортивної гімнастики.

Фото: Lb.ua Медаль і кубок чемпіонату України зі спортивної гімнастики одного з учасників.

То чому ж держава фінансувала практично на 100% ці спортивні змагання?

Питання викликає і те, що на момент 28-29 вересня Стелла Захарова офіційно не займала посаду віцепрезидента Федерації гімнастики України, проте це не завадило їй взяти на себе організацію турніру.

LB.ua надіслало запит до Федерації гімнастики України, але наразі ще не отримало відповіді. Також ми вирішили звернутися до керівника Міністерства молоді та спорту Матвія Бідного з питанням, чому державні витрати на цей турнір були такими значними, однак нам порадили поспілкуватися з директором "Укрспортзабезпечення".

Сьогодні, 22 жовтня, зв'язатися з ним не вдалося, оскільки, згідно з його словами, він "трохи відсутній". Тим часом колеги з NGL.Media та Tribuna.com зазначили, що "державна установа ("Укрспортзабезпечення", - Lb.ua) не змогла надати відповіді на жодне з важливих запитань - як була обрана компанія "Київ медіа продакшн", чи проводилися запити до інших організацій, яким чином визначалася вартість послуг і хто був контактною особою під час виконання замовлення".

У загальному, Міністерство молоді та спорту повідомило, що на організацію спортивних заходів і змагань зі спортивної гімнастики в 2024 році виділено бюджет у розмірі 50 мільйонів 406,8 тисяч гривень.

Враховуючи вищезазначене, в умовах масштабної війни та непростої фінансової ситуації в країні, органам контролю слід приділити більше уваги перевірці витрат державного бюджету. Особливо це стосується тих заходів, які, використовуючи безпекові аргументи, оминають прозорі тендерні процедури.

Related posts