ПАРЄ закликає надати підтримку Києву в його боротьбі проти "геноцидної агресії" з боку Росії.
Російська влада продовжує здійснювати геноцидальні дії проти України, коріння яких сягає Голодомору 1932-33 років, що був влаштований радянським урядом, як зазначено в резолюції ПАРЄ.
Агресивну війну Росії проти України варто розглядати в історичному контексті попередніх спроб радянського режиму знищити українську національність, зокрема через Голодомор 1932-33 років. Такі дії, які сьогодні демонструє російська армія, підтверджують серйозність заяв вищого керівництва РФ, що заперечує право українського народу на існування як самостійної нації, і свідчать про те, що це не просто порожні погрози. Це питання підкреслюється в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), яка була одноголосно прийнята 3 жовтня в Страсбурзі з нагоди 90-річчя Голодомору в Україні.
"У документі зазначено, що Асамблея закликає уряди держав вжити всіх необхідних заходів для підтримки українського народу у боротьбі проти постійного геноцидного нападу на їхню країну, а також забезпечити відповідальність тих, хто скоїв злочини проти людяності та військові злочини в рамках російської агресивної війни."
Штучно влаштований голод 1932-1933 років забрав життя "від 3,9 до 10 мільйонів українців", говориться у резолюції. Історичні докази свідчать, що Голодомор в Україні "був передбачуваним результатом політики, нав'язаної радянським режимом".
Згідно з наративами російським пропаганди, голод в Україні був нібито ненавмисним результатом помилкової економічної політики Йосипа Сталіна. Проте у документах зафіксовано, що у ті роки зерна в Україні вистачало, допоки радянська влада не почала конфіскацію, й не лише збіжжя, "а й всіх продуктів харчування у домівках українських селян під час жорстоких обшуків, які проводилися навіть тоді, коли члени родини вмирали" від голоду, йдеться у резолюції. При цьому "війська НКВД оточували села, не даючи селянам втекти", а Радянський Союз відмовлявся від міжнародної допомоги і "натомість вивозив конфісковане українське зерно за кордон".
"Ці спецзаходи, зокрема конфіскація всіх продуктів харчування, подвірні обшуки та оточення НКВД, а також репресії проти інтелектуальної еліти в містах застосовувалися лише в Україні та регіонах, населених переважно українцями, а не в інших частинах Радянського Союзу, які потерпали від голоду", - наголошується у резолюції.
Депутати Парламентської асамблеї Ради Європи вважають, що мета "послідовного усунення спочатку українських політичних і культурних діячів, а згодом мільйонів українських селян" має явний геноцидний характер. Відповідно до визначення, наданого Конвенцією ООН 1948 року, геноцид не обов'язково означає "фізичне знищення всіх представників цільової групи". "Достатньо створити такі умови для життя, що існування групи в цілому або частково опиниться під загрозою", - наголошує Асамблея.
Депутати ПАРЄ висловлюють "глибоку стурбованість" тим, що сьогодні Україна знову опинилася під загрозою геноциду, який являє собою повномасштабна агресивна, розв'язана РФ війна. Масові вбивства, застосування забороненої зброї у густонаселених районах, постійні обстріли українських міст та сіл, системне бомбардування життєво важливої цивільної інфраструктури, влаштування катівень для українських патріотів на тимчасово окупованих територіях, зумисне нищення культурної спадщини, "депортація десятків тисяч українських дітей", - все це "доводить намір російських окупантів нищити українську національну ідентичність де тільки можливо" і "має елементи геноциду".
У жовтні попереднього року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, що визнає Голодомор як геноцид українського народу. Наразі Асамблея закликала всі національні парламентські установи країн, які досі не вжили відповідних заходів, підтримати подібні резолюції.
Навіть у наш час, коли переконливі історичні свідчення підтверджують факт штучно створеного голоду в Україні під час правління Сталіна, "Путін заперечує Голодомор, так само як і заперечує, що Росія розпочала війну проти України", зазначив британський депутат-консерватор Девід Бленкатра. Він вважає, що масштабне вторгнення Росії є проявом нового геноциду українського народу, адже з 2022 року тисячі безневинних українців стали жертвами, і якщо Росія здобуде перемогу, то кількість загиблих може сягнути мільйонів.
Голодомор 1932-33 років в Україні слід розглядати як "одну з найжахливіших сторінок в історії людства", зазначає норвезький депутат від лівих сил Андреас Шальг Уннеланд. Він підкреслив, що ця трагедія не була наслідком стихійного лиха, а являла собою "планомірно здійснений терористичний акт радянської влади, метою якого було зламати волю українського народу та знищити основи української ідентичності".
"Ми зібралися в цьому місці, щоб вшанувати пам'ять мільйонів жертв Голодомору в Україні. Я б хотіла сказати: ніколи знову, але не можу, оскільки ми обговорюємо жахи путінського режиму", - зазначила фінська депутатка від соціалістичної групи Міапетра Кумпула-Натрі. Вона підкреслила, що сьогодні "зерно знову перетворилося на зброю, адже Росія атакує зерносховища та мінує українські поля", що викликало дестабілізацію світової економіки. Фінська політикиня вважає, що дії Росії, які призвели до знищення понад 80% енергетичних потужностей України напередодні зимових холодів, є геноцидом. "Колеги, повертаючись додому, закликаю вас звернутися до своїх урядів з проханням допомогти Україні та надіслати їй генератори вже зараз, а не через 90 років", - закликала депутатка до членів ПАРЄ.
У резолюції та доповіді про Голодомор в Україні висвітлюються дві основні події: політика Сталіна, що призвела до смерті мільйонів людей від голоду, та безпрецедентна жорстокість агресії Росії проти України. Про це зазначив польський депутат від Європейської народної партії Ян Філіп Лібіцькі. "Хоча між цими подіями минуло 90 років, їх об'єднує спільна риса - переконання, що панувало у владі Радянського Союзу та залишається в сучасній Росії: українці не мають права на незалежність. Це і є суть імперіалістичного мислення Росії", - підкреслив депутат.