По завершенні анексії Криму Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) підтримало фінансування наукових проектів в Росії на території півострова. Останній звіт організації був отриманий минулого року, повідомляє "Радіо Свобода".
Цього тижня у Москві відбудеться тренінг, також профінансований агенцією. Участь в ньому візьмуть представники з Донецька, які у внутрішніх документах організації названі жителями РФ.
Міжнародне агентство з атомної енергії після 2014-го фінансувало дослідження російських вчених у тоді вже окупованому Криму, повідомляє "Радіо Свобода", нагадуючи, що на офіційному рівні ця організація визнає півострів українським. Журналісти отримали у своє розпорядження кілька внутрішніх документів МАГАТЕ, які підтверджують, що проєкти окупантів отримали його підтримку.
Перший документ являє собою угоду, що стосується вивчення тимчасових трендів забруднення в прибережних регіонах Росії на Чорному морі, використовуючи ядерні та інші аналітичні методи. Цей проєкт було ініційовано восени 2016 року і став складовою частиною більш масштабного дослідження, яке здійснювалося в кількох країнах одночасно з Росією.
У відповідній угоді підписав керівник однієї з адміністративних секцій МАГАТЕ. У документі зазначено, що це дослідження тимчасових змін в рівнях неорганічних та органічних забруднень у певних прибережних зонах Чорного моря, зокрема на морських станціях, розташованих на півострові Тамань, в Анапі, Новоросійську, Туапсе, Сочі та Севастополі. Виконання проекту покладено на Об'єднаний інститут ядерних досліджень, який знаходиться в підмосковній Дубні, а угоду з російської сторони підписав його директор.
Угода передбачала реалізацію дослідження до 2019-го з можливістю його продовження. МАГАТЕ в договорі названо спонсором проєкту.
Другий документ – це грантова заявка, адресована агенції, яку підготувала ОІЯД кілька місяців перед укладанням угоди у 2016 році. У цій заявці знову згадувалися плани щодо збору зразків у Севастополі та інформація про те, що інститут планує здійснювати спільні дослідження з Інститутом біології південних морів імені Ковалевського, заснованим на базі Севастопольської біологічної станції. Варто зазначити, що до анексії Криму ця станція входила до складу Національної академії наук.
Заявка на проєкт охоплює три роки та передбачає бюджет у розмірі 165 тисяч євро, з яких 12 тисяч євро планувалося витратити на придбання обладнання. Проте представники росії в МАГАТЕ звернулися лише за 15 тисячами євро, намагаючись самостійно забезпечити решту фінансування.
Існував також науковий проєкт, присвячений дослідженню птахів і поширенню пташиного грипу, в якому брало участь Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ). Документи, доступні "Радіо Свобода", свідчать про те, що угода була підписана у 2018 році. У вересні 2023 року російський Федеральний центр охорони здоров'я тварин направив агенції звіт. Для реалізації цього проєкту ФЦОЗТ мав отримати від організації 60 тисяч євро.
Цього тижня, згідно з інформацією, отриманою від журналістів, у Москві заплановано проведення тренінгу, в якому братимуть участь особи з тимчасово окупованого Донецька. їхні кандидатури були затверджені секретаріатом МАГАТЕ, який, до речі, також забезпечив фінансування даного заходу. Внутрішні документи організації вказують, що країною проживання цих учасників є Росія.
"Радіо Свобода" звернулося до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) з проханням надати коментар. Представники агентства підтвердили свою позицію, що Крим залишається територією України. Вони зазначили, що дослідження, проведені в Севастополі з підтримкою російської сторони, мали "виключно технічний характер" і не свідчать про зміну ставлення організації до статусу півострова.