Лемківський світ з витонченими різьбленнями


Ця трагедія сталася 77 років тому, коли тисячі українських лемків внаслідок варварської акції "Вісла", яка була ініційована та реалізована тодішнім комуністичним урядом Польщі, змушені були навіки покинути рідні домівки

Ця акція стала останнім етапом депортаційних чисток, які тривали вже кілька років у регіонах Холмщина, Надсяння, Підляшшя та інших етнічних українських територіях. Деякі з виселених лемків знайшли новий дім у Трускавці. Серед них були видатні майстри різьблення...

Саме творчості лемківських майстрів різьбярної справи присвячена нова виставка в музеї "Дрогобиччина". Участь у церемонії відкриття, яка відбулась цього тижня, взяли і трускавчани. Завідувачка відділу історії музею "Дрогобиччина" Зоряна Кордуба розповіла про майстрів-різьбярів та їхні чудові роботи. Перед присутніми постали не лише традиційні дерев'яні орли, ціпки та різьблені тарелі, а й надскладні у виконанні шедеври, трьохвимірні ілюстрації до творів класиків української літератури та картини з життя лемків. Ось лісоруби за роботою, а он там син Захара Беркута Максим рятує з лап ведмедиці доньку Тугара-Вовка Мирославу, а ще далі Шевченкові Наймичка та Катерина роботи Василя Шпака -- єдиного з представлених тут трускавецьких майстрів, який має нелемківське походження.

Виставковий проєкт "Різьблений лемківський світ", що базується на фондовій колекції дрогобицького музею, представляє роботи видатних різьбярів з Лемковини, серед яких Іван і Василь Кіщак, Павло Одрехівський, Онуфрій Сухорський, Андрій та Степан Орисики, Микола Бердаль, Данило Долинський, Федір Стецяк, Юрій Потоцький та Іван Ілляш. Усі вони родом із сіл Вілька та Балутянка, які колись належали до Саноцького, а тепер – до Кросненського повіту в Польщі. Для багатьох із цих майстрів Трускавець став новою батьківщиною, і в цьому місті знайшли вічний спочинок.

Ці талановиті лемківські ремісники та їхні витвори — це невід'ємна складова нашої багатої культурної спадщини, яку ми повинні не лише вивчати і знати, але й цінувати, поважати та зберігати. Адже це частина нас! Виставка триватиме протягом двох місяців.

Related posts