Податкова служба прагне збільшити доступ до банківських рахунків громадян України.
Зміни можуть створити додатковий тягар для платників податків.
Державна податкова служба (ДПС) України розробила пропозиції щодо законодавчих змін, які дозволять їй отримувати доступ до банківської таємниці громадян та бізнесу. Це може суттєво вплинути на правовідносини між податковими органами, банками та платниками податків.
Інформацією поділилася народна депутатка України Ніна Южаніна. Зазначила, що дізналася про пропозиції ДПС, які розглядаються в податковому комітеті з листа НБУ.
"Чи пам'ятаєте ви про положення в Національній стратегії доходів, яке передбачає, що податкова служба отримуватиме доступ до інформації про банківські рахунки громадян України? При цьому зазначено, що це відбудеться лише після реалізації ефективних заходів, спрямованих на відновлення довіри до роботи податкових органів. Наразі не йдеться про жодні конкретні кроки, які могли б підвищити рівень довіри платників до дій податкової служби. Водночас, податківці вже підготували пропозиції щодо законодавчих змін, які дозволять банкам та Національному банку на запит Державної податкової служби розкривати інформацію, що є банківською таємницею," - зазначила народна депутатка.
За її словами, податкова служба матиме можливість звертатися до банків і Національного банку України з проханням надати детальну інформацію про фінансові операції, що здійснюються на рахунках юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і звичайних громадян. Ця інформація міститиме відомості про контрагентів та призначення платежів за визначений проміжок часу.
"У зв'язку з цим, фінансові установи зобов’язані передавати дані для здійснення податкових документальних перевірок як самих банків, так і їх філій. Це означає, що Державна податкова служба планує отримувати інформацію, що охоплює банківську таємницю, про клієнтів банків, які не є об'єктами зазначених перевірок," – зазначила депутатка.
Одночасно, за інформацією Южаніної, Національний банк України, проаналізувавши пропозиції Державної податкової служби, нібито прийшов до висновку, що існуюче законодавство вже забезпечує податковій службі всі необхідні можливості для отримання потрібної інформації.
Щобільше, НБУ попереджає, що розширення доступу до банківської таємниці без належного обґрунтування може негативно вплинути на процес імплементації законодавства ЄС в Україні.
Такі трансформації можуть викликати значний тиск на платників податків і ускладнити їхню діяльність. На сьогоднішній день пропозиції Державної податкової служби перебувають на розгляді податкового комітету Верховної Ради України, що може призвести до їх подальшого обговорення в парламенті.
Нагадуємо, що раніше видання "Телеграф" інформувало про наміри Національного банку України (НБУ) посилити контроль за переказами між картками як для фізичних осіб, так і для підприємств. Це передбачає вимогу щодо належного фінансового моніторингу операцій, що здійснюються через розрахункові рахунки.