Які зміни очікують на ринку водопостачання: нові тарифи для населення з листопада
Вода - це життєво необхідний ресурс, тому питання щодо тарифів на водопостачання та водовідведення завжди актуальне для населення. Останнім часом тарифи на воду привертають особливу увагу через економічні труднощі, пов'язані з війною та нестабільністю в країні. Крім того, вже не перший раз піднімалось питання щодо двоетапного підвищення цін на водопостачання. Тому ви маєте знати, які зміни варто очікувати в найближчий час.
З початку цього року тарифи на водопостачання залишилися на рівні 2022 року. Важливо зазначити, що тарифи на воду встановлює Національна комісія, яка відповідає за державне регулювання в галузях енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). При цьому кожен водоканал самостійно визначає вартість водопостачання і водовідведення, що призводить до значних відмінностей у цінах у різних регіонах.
У ряді населених пунктів України вже спостерігається підвищення цін на водопостачання, або ж є ймовірність, що тарифи зростуть у листопаді. Місцеві органи влади мають право самостійно встановлювати ціни на дану комунальну послугу, що призводить до суттєвого збільшення тарифів — у деяких випадках до 40%. Наприклад, в квітні комунальне підприємство "Прилукитепловодопостачання", яке відповідає за постачання води та водовідведення для побутових споживачів, ухвалило рішення підняти тариф до 14 гривень 46 копійок. Це означає, що вартість води в Прилуках зросла на 37% — зазначає Суспільне.
Із вересня тариф на водопостачання від комунального підприємства "Гореничі", яке підпорядковується Білогородській сільській раді Київської області, був переглянутий. Згідно з оприлюдненим документом, нова вартість централізованого водопостачання становить 28,05 гривні за кубометр з ПДВ. Послуга водовідведення також здорожчала для населення - 34,16 гривень за кубометр з ПДВ, а для бюджетних установ - 53,45 гривень.
У Болградській громаді Одеської області з 1 листопада 2024 року вже вдруге з початку повномасштабної війни планують підвищити тарифи на холодне водопостачання та водовідведення. У зв'язку з підвищенням цін на електрику місцевий водоканал встановлює тариф, який збільшиться на 7,6 грн. Також у листопаді очікується зростання вартості кубометра холодної води для мешканців Володимир-Волинської громади, що розташована на Волині. Тому важливо ознайомитися з новими тарифами на водопостачання у постачальників.
Вартість води визначається численними факторами, серед яких витрати на електрику, зношення технічного обладнання, наявність водних ресурсів, рівень заробітної плати працівників та інші витрати, пов'язані з веденням господарської діяльності.
Водночас згідно з офіційним повідомленням, Національна комісія радить зберегти тарифи на воду для населення без змін на кілька найближчих місяців. Тобто, НКРЕКП наразі ухвалила рішення не збільшувати тарифи на водопостачання та водовідведення, тому ціни для більшості міст залишаться на попередньому рівні.
З початку літа тарифи на водопостачання для комерційних споживачів вже були підвищені, і на листопад нові цінові зміни не передбачені.
"У більшості випадків тарифи на водопостачання встановлюються органами місцевого самоврядування. На сьогоднішній день НКРЕКП не ухвалив централізованого рішення щодо підвищення цих тарифів. Таким чином, наразі існують лише локальні рішення про підняття тарифів на водопостачання. Це пов'язано з тим, що в країні діє розподілена система прийняття рішень для водоканалів. Лише міста з населенням понад 100 тисяч осіб підпорядковуються рішенням НКРЕКП, тоді як інші громади ухвалюють рішення на місцевому рівні", - зазначив Попенко під час ефіру на Еспресо.
Згідно з попередніми даними, у квітні та липні цього року планувалося двоетапне підвищення тарифів на воду для домогосподарств. На першому етапі збільшення мало становити понад 12%, а на другому - більш ніж 14%. Це підвищення повинно було торкнутися багатьох міст України, згідно з проєктами рішень від НКРЕКП, як зазначають на сайті "Українська Енергетика". Однак комісія так і не затвердила ці зміни.