Шукали майже два десятиліття: у зірковій системі Великої Ведмедиці виявлено унікальний супер-Юпітер.
Астрономи виявили надзвичайно велику холодну екзопланету, чия маса перевищує масу Юпітера в одинадцять разів.
Протягом майже двох десятиліть астрономи були свідомі наявності одного газового гіганта, який обертається навколо зірки HD 118203. Проте нещодавні спостереження дозволили припустити, що в цій системі може існувати ще принаймні одна велика планета. Тепер науковцям вдалося її виявити, і вона вирізняється своєрідними характеристиками. Результати дослідження опубліковані в журналі Astronomy and Astrophysics, згідно з інформацією від Earth.
У Фокус. Технології тепер має власний Telegram-канал! Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найновіших та найцікавіших подій у світі науки!
Виявлена екзопланета, яка поки що не має назви, належить до класу супер-Юпітери. Вона обертається навколо зірки HD 118203 у сузір'ї Великої Ведмедиці на відстані приблизно 300 світлових років від нас.
Відкрита нова екзопланета вражає своїми характеристиками, оскільки її маса перевищує масу Юпітера в 11 разів, що робить її найбільшою з відомих. Як зазначають дослідники, вона здійснює повний оберт навколо своєї зірки за 14 років, а температура на цій планеті не піднімається вище -100 градусів Цельсія. Цей газовий гігант розташований на відстані 6 астрономічних одиниць від свого зіркового супутника, що в шість разів більше, ніж відстань від Землі до Сонця.
Хоча супер-Юпітер поки що не вдалося побачити безпосередньо, а його виявили завдяки різним факторам у зоряній системі, саму зірку HD 118203 добре видно. Вона у 20 разів більша за Сонце і приблизно на 20% більша за масою. При цьому зірці вже 5 млрд років і передбачається, що виявленій планеті стільки ж. Це означає, що вона на кілька сотень мільйонів років старша за Землю.
У 2006 році астрономи зробили відкриття, що навколо зірки HD 118203 обертається газовий гігант, чия маса у два рази перевищує масу Юпітера. Ця планета розташована настільки близько до своєї зірки, що їй потрібно лише 6 днів для завершення одного оберту.
Водночас, проведені спостереження дозволили висловити припущення про наявність у цій системі ще однієї величезної планети. Хоча багато років пошуки не приносили результатів, наразі вдалося підтвердити існування цієї екзопланети.
Дослідження виявило, що зірка HD 118203 не має супутніх планет. На думку науковців, ця зірка володіє особливою планетною системою з ієрархічною структурою. Така конфігурація передбачає, що одна з планет знаходиться в тісному зв'язку зі зіркою, в той час як інша планета обертається навколо цієї пари на більш віддаленій орбіті, достатній для формування ще однієї пари з першою планетою.
Попри те, що обидві планети мають значні розміри та рухаються по еліптичних шляхах, їхня гравітаційна взаємодія не заважає стабільності планетної системи, яка зберігається протягом мільярдів років.
Виявлення цієї ієрархічної планетної системи вносить свіжий аспект у дослідження механізмів формування та еволюції планетних систем, зокрема тих, що містять великі планети. Такі системи надають астрономам можливість більш глибоко осмислити динаміку планетарних утворень.
Як повідомляв Фокус, таємниця величезних чорних дір, що виникли в ранньому Всесвіті, нарешті з'ясована. Дослідники вважають, що розгадка загадки, пов'язаної з існуванням надмірно великих чорних дір у початкових етапах Всесвіту, може бути знайдена через вивчення темної матерії.
Також Фокус писав про те, що на місці останньої битви Наполеона археологи виявили шокуючу яму з кістками. Нова знахідка розкриває приховані жахи одного з найкривавіших боїв в історії.