Туреччина в дійсності презентує нову версію "стамбульських угод", - зазначає Жданов.
Експерт зазначає, що це можна порівняти з фактичною капітуляцією України.
Військовий аналітик Олег Жданов зазначив, що Туреччина фактично презентує нову версію "стамбульських угод". Він навів приклад того, як ця країна може підтримувати просування російського наративу, при цьому дотримуючись "територіальної цілісності України". Ці коментарі були зроблені під час інтерв'ю на каналі Київ24.
"На сьогодні Туреччина фактично озвучує нову інтерпретацію 'стамбульських угод'. Здається, що вони прагнуть встановити 'справедливий мир' на основі позицій Росії. Вони обіцяють нам, що Росія виведе свої війська з українських територій у межах 1991 року, але я маю великі сумніви щодо того, що Росія на це погодиться. Хоча це один із можливих варіантів", - підкреслив експерт.
Відповідно до цього задуму, на його переконання, ми визнаємо вимоги Росії як компроміс у питаннях розміщення військових, утримання від вступу в НАТО, а також запровадження російської як другої державної мови. Він уточнив:
"Так це буде дорівнюватися тій самій капітуляції, яка пропонується сьогодні. Тільки без втрати території, зайнятої російськими військами, а йдеться про втрату загалом політичного існування нашої держави. Може не одразу після підписання, а поступово".
Жданов зазначив, що існує ймовірність поглинання України за аналогічним сценарієм, як це сталося в Грузії, або ж за схемою, яку Росія нині намагається реалізувати в Молдові.
Вчора міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан в бесіді з виданням Hürriyet висловив готовність Туреччини вислухати обидві сторони — Україну та Росію — у контексті мирного врегулювання конфлікту. Він також підкреслив бажання стати посередником для виявлення "точок дотику" між учасниками війни.
Зокрема, він зазначив, що Туреччина підтримує "унікальні зв’язки з кожною зі сторін конфлікту", уважно вислуховуючи їх, і водночас готова говорити "незручну правду".
"Чесний вихід із конфлікту повинен враховувати територіальну цілісність України", - наголосив міністр закордонних справ Туреччини.
Як відомо, після початку масштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році, делегації нашої держави та Російської Федерації здійснювали спроби мирних переговорів у Білорусі та Туреччині.
Лише в останній декаді квітня 2024 року німецьке видання Welt вперше оприлюднило текст мирної угоди, яка так і не була підписана. У відповідності до проекту цих доповнень, Україні пропонувалося дотримуватися "стійкого нейтралітету", що передбачало відмову від участі у військових альянсах, в тому числі й у НАТО.
Крім того, Україні слід було відмовитися від виробництва та набуття ядерної зброї, не допускати іноземних військових формувань на свою територію та не дозволяти проникнення озброєнь. Наша держава також повинна була утриматися від надання своєї інфраструктури, зокрема аеропортів і морських портів, іншим країнам; уникати проведення військових навчань за участю іноземців і брати участь у будь-яких збройних конфліктах; запровадити законодавчу заборону на "фашизм, нацизм і агресивний націоналізм".
Одночасно Росія взяла на себе зобов'язання утримуватися від агресивних дій проти України. У випадку нападу з боку РФ країни-гаранти мали б надати підтримку Україні протягом трьох днів. Проте, частини Донецької та Луганської областей, що перебувають під окупацією, залишалися б під контролем Росії. Крім того, Крим і порт Севастополь були виключені з механізму безпекових гарантій, що фактично означало б визнання контролю Росії над цим півостровом.