У Корці розташований єдиний в Україні монастир, що безпосередньо підпорядковується Руській Православній Церкві.
У статті hromadske "Божа Матір охороняє росію" йдеться про Корецький монастир, що знаходиться під юрисдикцією РПЦ та кирила. Це репортаж, який висвітлює унікальні аспекти життя в цьому монастирі.
Ухвалений у серпні 2024 року закон України про заборону релігійних організацій, які пов'язані з російською федерацією, мав би обмежити його діяльність. На виконання норм закону релігійні організації мають дев'ять місяців.
Проте у Державній службі з етнополітики та свободі совісті зазначили журналістам, що представники монастиря не контактували з ними стосовно перереєстрації свого статуту та зміни підпорядкування.
Статус ставропігійного, тобто незалежного від місцевої ієрархії, йому надали у 1984 році. Сталося це через конфлікт між тодішньою настоятелькою ігуменею Наталією (Ільчук) та на той час екзархом України, митрополитом Філаретом, який тоді фактично представляв РПЦ в Україні.
Ставропігія є ознакою автономії, що передбачає підпорядкування не місцевому церковному ієрарху, а безпосередньо патріарху. Це означає, що держава не має права на володіння об'єктами релігійної громади в Корці та не може розпоряджатися майном монастиря. В цілому, монастир володіє сімома земельними ділянками та дев'ятьма будівлями.
1 лютого 2022 року, напередодні початку масштабного вторгнення, у Москві було призначено нову настоятельку монастиря Парфенію (Новак), яка отримала сан ігумені. Це призначення особисто затвердив патріарх РПЦ Кирил.
Протягом повномасштабної війни Служба безпеки України двічі відвідала Корецький монастир – у 2022 та 2023 роках. На той час СБУ повідомляла, що обшуки проводилися з метою перевірки, чи не використовує Росія релігійні громади як бази для поширення "русского мира", а також чи не приховуються там диверсійно-розвідувальні групи та чи не зберігається зброя.
У той час було конфісковано літературу, яку можна розглядати як агітаційно-пропагандистську — це стосувалося книг "Беседы на Русской земле", газет "Русский вестник" та "Русский дом", а також листівок із зображеннями патріарха Кирила. Проте кримінальне провадження не було ініційовано.
Настоятель Свято-Воскресенського храму ПЦУ в Корці отець Іван Мациканич розповів, що у місті зараз діє лише одна церква ПЦУ та шість храмів московського патріархату. Загалом у Корецькому районі є шість храмів ПЦУ, водночас церков московського патріархату -- близько 30.
"Церква Московського патріархату в п'ять разів перевищує за розмірами,"
попри те, що війна. Уявіть собі, воїнів привозять на площу (йдеться про прощання із загиблими військовими -- ред.), а з гучномовців чути "господина и отца нашего кирилла"", -- каже Іван Мациканич.
Законопроєкт "проти російської церкви" У Верховній Раді України був затверджений законопроєкт, що пропонує заборонити функціонування релігійних організацій, які мають зв'язки з росією. Цей документ може призвести до припинення діяльності Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП).
Отже, компетентний орган зобов'язаний здійснювати релігієзнавчий аналіз організацій стосовно їхньої підпорядкованості впливовим центрам у Російській Федерації. У разі виявлення порушень релігійній організації надсилається припис для їх усунення. Якщо організація не дотримається встановлених термінів, органи можуть звернутися до адміністративного суду з вимогою про її "ліквідацію".
Далі має відбутися суд, який вирішить, забороняти релігійну організацію чи ні. Під релігійною організацією мається на увазі не вся УПЦ МП загалом, а окремі юридичні особи, які її представляють. Тобто кожна окрема парафія, єпархія -- і далі за церковно-адміністративною ієрархією. Станом на 2021 рік УПЦ МП мала 12,4 тисячі зареєстрованих організацій в Україні.
В УПЦ підкреслили, що їхня діяльність відповідає українському законодавству, а ухвалене рішення охарактеризували як "неясне". Вони зазначили, що йдеться про Московський патріархат, тоді як УПЦ, згідно зі своїми установчими документами, є самостійною та незалежною організацією, яка не підпорядковується Московському патріархату.
Після прийняття законопроєкту в УПЦ МП висловили, що "Українська православна церква продовжить своє існування як автентична церква, і будь-які зусилля щодо її заборони можуть обернутися на шкоду тим, хто це намагається зробити".