Україна та Росія проводять закриті переговори для обговорення можливих компромісів, - повідомляє Die Zeit.
Про такі переговори ніхто не знає - і це не випадково, адже закулісна дипломатія виявляється найефективнішою, зазначає редактор газети.
Україна і Росія ведуть конфіденційні переговори для обговорення можливих поступок. Про це пише редакторка політичного відділу німецького видання Die Zeit Еліс Бота.
Згідно з її заявами, до цього типу переговорів входять взаємні зобов'язання утримуватися від атак на енергетичну інфраструктуру, обмін військовополоненими, повернення українських дітей, які були незаконно вивезені, а також угода щодо експорту зерна. Як зазначено у статті, ці переговори проходили в Копенгагені, Києві, на Мальті, у Давосі та Джидді в Саудівській Аравії, де були присутні також представники Китаю.
Деякі з таких переговорів не увінчалися успіхом. Чорноморська угода втратила чинність трохи більше ніж через рік. Водночас розпочаті Катаром переговори про захист інфраструктури зайшли в глухий кут, коли почалася операція в Курській області, пише Бота.
Інші зусилля дипломатів увінчалися успіхом, і обидві сторони змогли отримати вигоду з цих домовленостей. Багато з таких переговорів залишаються в тіні, адже саме непублічна дипломатія демонструє найкращі результати.
Непублічна дипломатія, відома також як track-two, має на меті вивчити межі можливого. Що готова прийняти Україна? Чи можливо тимчасово відкласти питання щодо майбутнього Кримського півострова? У яких галузях Росія може виявити готовність до компромісів? Ці теми розглядаються в закритому режимі і не на найвищому рівні, зазначає редактор.
"Уявіть, що сталося б в Україні, якби раптом з'явилися чутки, що президент Зеленський готовий поступитися територією. Але коли українські та російські чиновники, політичні радники і політологи говорять про це конфіденційно, інша сторона знає, де простір для маневру. А де - ні", - пише Аліса Бота.
Вона підкреслює, що німецькі посадовці, які виступають за мирне врегулювання конфлікту через дипломатичні засоби, а не військові, мають уявлення про поточні події. Проте, коли вони згадують про мир, їхні слова насправді означають вимогу до України здатися.
"Тепер важливо не те, чи відбудуться переговори, а коли і яким чином вони пройдуть. Найголовніше — це те, що Володимир Путін повинен бути готовим до цього процесу", — підсумувала авторка.
В останні дні жовтня престижний ресурс Financial Times повідомив, що Україна та Росія займаються закритими переговорами щодо взаємного зупинення авіаударів по енергетичній інфраструктурі. Було підкреслено, що така угода вигідна обом сторонам.
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк, коментуючи цю публікацію, наголосив, що вже не вперше чує про нібито переговори за посередництва Катару про припинення ударів по енергооб'єктах. Але з'являється логічне запитання - чи можливо, що РФ добровільно припинить такі удари, при тому, що анонсуються лише наміри до ескалації війни.