В Англії спостерігається значне зростання кількості вейперів серед молоді, яка раніше не курила.


Такі є висновки дослідників, повідомляє BBC.

Це значне збільшення в порівнянні з 2020 роком, оскільки одноразові вейпи почали продаватися лише з 2021 року.

Збільшення кількості вейперів переважно спостерігається серед молоді: близько одного з семи осіб віком 18-24 років, які раніше не мали звички до регулярного куріння, тепер використовують вейпи.

Фахівці підкреслюють, що, хоча деякі люди можуть відчути позитивні зміни, перейшовши на вейпи замість звичних сигарет, ця нова практика все ж викликає певні побоювання.

Докторка Сара Джексон, провідна дослідниця з Університетського коледжу Лондона (UCL), зазначила, що вплив на здоров'я від "значного збільшення" вейпінгу серед тих, хто ніколи не курив на постійній основі, визначається тим, чим вони займалися б в іншому випадку.

Дехто стверджує, що якби вейп не був під рукою, вони б курили традиційні цигарки. У такій ситуації вейпінг виглядає як менш небезпечний варіант. Проте для людей, які б не почали курити звичайні цигарки, тривале використання вейпу може нести більше ризиків, ніж взагалі відмова від куріння.

Учені проаналізували дані опитування приблизно 150 000 дорослих осіб в Англії, проведеного в період з 2016 по 2024 роки. У цьому дослідженні респонденти, які стверджували, що ніколи не курили (чи лише вживали тютюн протягом року або близько того), були класифіковані як такі, що ніколи не були регулярними курцями, тобто особами, які палять щоденно.

У проміжку між 2016 і 2020 роками лише 0,5% осіб, які не мали звички до регулярного куріння, використовували вейпи. Проте до квітня 2024 року цей показник виріс до 3,5%, причому понад половину з них складає молодь віком 18-24 роки.

На думку дослідників, упродовж останніх кількох років спостерігається тенденція, що серед тих, хто "ніколи не курив регулярно", а натомість вдавався до вейпінгу, здебільшого молодь, частіше жінки, а також відзначається підвищене споживання алкогольних напоїв у порівнянні з минулими часами.

Дослідження, що з'явилося в журналі Lancet Public Health і було підтримане благодійною організацією Cancer Research UK, виявило, що загальний рівень вейпінгу серед дорослих знижується. Це свідчить про те, що електронне куріння стає все більш популярним серед молодшого покоління.

Старший дослідник, професор Джеймі Браун з UCL, сказав, що ці висновки є нагадуванням про те, що потрібно мінімізувати вживання сигарет серед молоді, яка ніколи раніше не курила: "Розумним кроком було б запровадити суворіше регулювання зовнішнього вигляду, упаковки та маркетингу продукції".

Хейзел Чізман, генеральний директор організації Action on Smoking and Health (Ash), зазначила, що основна увага на зменшенні привабливості вейпінгу є найефективнішим підходом для обмеження його вживання серед осіб, які не палять.

В Україні активісти громадського сектору також акцентують на зростанні популярності вейпінгу серед молоді. 4 жовтня була презентована ініціатива "Батьки за Україну без тютюну та нікотину" — це об'єднання батьків та небайдужих громадян, яке має на меті консолідувати зусилля задля боротьби з епідемією споживання тютюну та нікотину серед підлітків.

"В Україні принаймні кожна пʼята дитина у віці від 13 до 15 років вже стала залежною від нікотину. Чи можна це назвати інакше, як епідемією? Ці цифри були отримані ще у 2017 році, а сьогодні ситуація, ймовірно, стала ще більш критичною, оскільки тютюнова індустрія активно впроваджує нові продукти для куріння", - зазначила Ольга Масна, одна з ініціаторок кампанії "Батьки за Україну без тютюну та нікотину".

У звіті Всесвітньої організації охорони здоров'я про тенденції поширеності вживання тютюну йдеться про те, що у європейському регіоні 11% дітей віком 13-15 років вживають тютюн. Тоді як в Україні, за даними останнього опитування, 15% дітей того ж віку вживають тютюнові вироби, 47% пробували курити, 18% вживають електронні сигарети.

За даними Європейського опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин (ESPAD) 2019 року, 45% дівчат та 56% хлопців віком 15-16 років курили хоча б раз у житті.

Немає підстав для зниження зазначених показників, оскільки серед молоді у віці від 18 до 29 років спостерігається зростаюча тенденція до вживання тютюну та нікотину. Це особливо стосується електронних сигарет та тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕН). За даними на 2023 рік, 30% українців у цій віковій категорії є щоденними курцями; серед них 37% використовують ТВЕН, а 36% - електронні сигарети.

Водночас 63% дітей стикаються з рекламою тютюнових виробів та нікотинових продуктів в торгових точках. За інформацією Американської академії педіатрії, це підвищує ймовірність початку куріння серед дітей на 64%.

Всеохоплююча заборона на рекламу, просування та стимулювання продажів тютюнових і нікотинових продуктів є складовою частиною ініціативи MPOWER — комплексу політик, метою яких є зменшення рівня куріння, розроблених Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Деякі з цих заходів вже реалізовані в Україні та продемонстрували свою ефективність: у період з 2005 по 2017 рік рівень куріння серед підлітків зменшився на 43%.

Related posts