В обмін на фінансування від МВФ. Українців застерегли про невідворотність прийняття одного з найбільш суперечливих законів.


Україна і МВФ домовилися на експертному рівні про шостий перегляд Програми в рамках Механізму розширеного фінансування EFF.

Про це в Telegram повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. "Це дозволить нам залучити до державного бюджету ще 1,1 млрд доларів. Очікуємо, що Виконавча рада МВФ ухвалить відповідне рішення найближчим часом", -- зазначив Шмигаль. За його словами, у Фонді відзначили прогрес України у виконанні структурних маяків і зобов'язань, а також підкреслили, що українська економіка продовжує демонструвати стійкість.

Водночас народний депутат України Ярослав Железняк нагадав у Telegram, що підписання закону про підвищення податків є обов'язковою умовою МВФ. "Є таке відчуття, що щоб точно у когось рука не здригнулася під час підписання свого закону про податки... Це (підпис і публікація законопроєкту 11416д) стане prior action у МВФ... Простіше немає закону -- немає грошей", -- написав депутат.

Згідно з повідомленням Міжнародного валютного фонду, уряд повинен активізувати процес реформування Державної митної служби та Бюро економічної безпеки (БЕБ). Особливу увагу слід приділити призначенню нових керівників для цих органів, як це передбачалося в законодавчих ініціативах, які були ухвалені на початку 2024 року.

У повідомленні Міжнародного валютного фонду зазначено, що до складу програми входить пакет податкових ініціатив, затверджений Верховною Радою, з прогнозованими доходами приблизно 1,6% від валового внутрішнього продукту у 2025 році. Прийняття цього податкового пакету є необхідною умовою для проведення перегляду та допоможе уряду отримати необхідні фінансові ресурси для покриття важливих витрат. Для фінансування бюджетного дефіциту знадобиться значна зовнішня підтримка, зокрема від ключової ініціативи G7 ERA, завершення якої є критично важливим для забезпечення макроекономічної стабільності. Ризики для державного бюджету залишаються дуже високими, і уряд має бути готовий до реагування на фіскальні шоки через компенсаційні механізми, включаючи широкомасштабні, стійкі та ефективні заходи з підвищення доходів, такі як підвищення основної ставки податку на додану вартість.

Раніше було зазначено, що 10 жовтня 2024 року Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт, що передбачає істотне підвищення податкових ставок.

Перед цим Рада відмовилася підвищувати ставку військового збору з 1,5% до 5% для військовослужбовців. Водночас нардепи схвалили підвищення військового збору до 5% для всіх інших платників податків.

Відповідно до пояснювальної записки, що супроводжує законопроєкт, представлений у парламент, цей документ містив, зокрема, такі положення:

17 вересня 2024 року з другої спроби Рада підтримала в першому читанні законопроєкт про збільшення податків № 11416д. Він передбачає, зокрема, 50% податок на прибуток банків у 2024 році.

Відомі бізнес-асоціації України висловили своє негативне ставлення до запровадження нової ставки податку. Перша заступниця голови Національного банку Катерина Рожкова підкреслила, що встановлення податку на прибуток для банків на рівні 50% може викликати серйозні проблеми з капіталом у двох державних банках, що вимагатиме значних витрат з державного бюджету для їх докапіталізації. Вона також додала, що НБУ підтримує ініціативу підвищення податку на прибуток фінансових установ до 25% (як у випадку з банками) з метою запобігання ухиленню від сплати податків у фінансовій сфері.

Related posts