Зберегти якомога більше життів — досвід ПУМБ як свідомого бізнесу в умовах війни — Delo.ua


Протягом активних бойових дій банківський сектор виявив вражаючу стійкість, надійність та здатність до адаптації в умовах викликів. Однак функції фінансової сфери виходять далеко за межі простого виконання фінансових транзакцій та надання кредитів. Банки продемонстрували приклад соціально відповідального бізнесу, оперативно розширюючи свої програми підтримки українських збройних сил та населення. Яскравим прикладом цього є ПУМБ, найбільший приватний банк з українським капіталом. Delo підготувало матеріал про те, які обсяги ресурсів ПУМБ направляє на підтримку ЗСУ та гуманітарні ініціативи, а також чому досвід цього банку може слугувати зразком для інших підприємств.

З початком широкомасштабної агресії в лютому 2022 року українські підприємці об'єднали свої сили, щоб підтримати Збройні Сили України та цивільних громадян, які постраждали від російської атаки.

Згідно з різними джерелами, у період з 2022 по 2023 рік найбільші українські корпорації та компанії направили приблизно 60 мільярдів гривень на ці потреби. Провідною організацією стала бізнес-група SCM, яка виділила 10 мільярдів гривень на підтримку Збройних сил України та гуманітарні ініціативи.

Перший український міжнародний банк (ПУМБ) з самого початку війни зосередив свою діяльність на соціальних проєктах. Керівництво банку на публічних заходах акцентує увагу на тому, що сьогодні для фінансових установ важливі не лише цифри, а перш за все — люди та їхні вчинки. Хоча фінансові показники, звісно, мають своє значення, у даний момент акцент слід робити не на них, а на обсязі підтримки, яку банк надає країні. Цей підхід знаходить своє відображення в реальних діях. Загальний обсяг інвестицій ПУМБ у різноманітні соціальні ініціативи та пряму допомогу українським захисникам за період 2022-2024 років вже перевищив 670 мільйонів гривень.

ПУМБ є провідним українським банком з приватними інвестиціями, який вже понад 33 роки впевнено функціонує на фінансовому ринку. Його послугами користуються 130 тисяч підприємств та 1,7 мільйона фізичних осіб, які довіряють цьому банку.

ПУМБ є банком, що має системне значення, і за інформацією Національного банку, на кінець серпня 2024 року він займає п’яту позицію серед українських фінансових установ за обсягом депозитів від фізичних осіб у національній валюті. Крім того, банк входить до десятки найбільших фінансових інститутів України за такими важливими показниками, як загальні активи, кредитний портфель, власний капітал та чистий прибуток.

Протягом дев'яти місяців 2024 року ПУМБ досяг чистого прибутку в розмірі 5,18 млрд грн, що дозволило банку зайняти місце серед п'яти найкращих банків України за показником чистого прибутку.

З початку масштабного вторгнення банк надав фінансову підтримку бізнесу на суму, що перевищує 58 мільярдів гривень. Протягом цього періоду портфель кредитів для малого бізнесу досяг 13,8 мільярдів гривень. З цієї суми 1,7 мільярда гривень було спрямовано на підтримку фізичних осіб-підприємців, тоді як аграрії отримали 14 мільярдів гривень.

Стабільність банку, його високі фінансові результати дозволяють бути вкрай важливим донором для економіки України. Так, з лютого 2022 року ПУМБ перерахував до держбюджету понад 9 млрд грн. У тому числі обсяг сплачених за 2023 рік податків склав 4,52 млрд грн, а за 9 місяців 2024 року - 1,73 млрд грн, що дозволило ПУМБ увійти до ТОП-5 найбільших платників податків у банківському секторі.

Висока прибутковість банку забезпечує не тільки поповнення державного бюджету, а й фінансування соціальних проектів, які стають чи не найважливішою частиною роботи для команди ПУМБ.

Цифри говорять самі за себе. Водночас.

Якщо розглядати конкретні ініціативи, то передусім слід зазначити проєкт "Ми однієї крові". Це всеосяжна програма, спрямована на задоволення потреб захисників у медикаментах, парамедиків у фармацевтичних засобах і обладнанні, а також на забезпечення збору та транспортування донорської крові до гарячих точок, підтримку вітчизняних виробників і дизайнерів, а також передачу адаптивного одягу для поранених бійців, який доставляється в евакопотяги та лікарні. Для реалізації цієї ініціативи банк витратив 35 мільйонів гривень. Окремої уваги заслуговує проєкт "Прифронтова операційна", що передбачає закупівлю медичного обладнання, яке має на меті підвищити можливості військових медиків у рятуванні життів оборонців у критично важливі моменти. На цей проєкт банк виділив близько 3,3 мільйона гривень.

Ключовим аспектом програм корпоративної соціальної відповідальності є допомога тим, хто вже повернувся з війни і потребує комплексної реабілітації та адаптації до цивільного життя. З цією метою команда банку ініціювала проект "Жити назустріч", спрямований на інтеграцію ветеранів. До кінця року ПУМБ планує інвестувати понад 10 млн грн у цю ініціативу. Крім того, ПУМБ виступив титульним партнером підготовки та участі української команди, що складається з 35 військовослужбовців та ветеранів, які отримали травми або поранення під час бойових дій, у Invictus Games Vancouver Whistler 2025 (Іграх Нескорених). Для підтримки команди було виділено 7 млн грн.

Гуманітарні інвестиції продовжують бути важливими і охоплюють допомогу Херсонщині, підтримку благодійного фонду "Таблеточки", а також клініки "Охматдит", що зазнала ушкоджень внаслідок ракетного обстрілу. Крім того, банк сприяє функціонуванню інклюзивного таксі та іншим важливим ініціативам. Загалом на ці цілі вже було виділено 15 млн грн.

Банк також активно підтримує освітні та культурні ініціативи, серед яких стипендії для обдарованих студентів Київської школи економіки та Національного авіаційного університету, гранти для навчання ветеранів, мовна програма "БезуМОВНА підтримка", культурна ініціатива "Фронтова студія" та проект з фінансової грамотності в партнерстві з ФГВФО. У цей напрямок ПУМБ інвестував близько 34 мільйонів гривень.

Фінансові показники важливі, але важливішим є те, які практичні результати за ними стоять. І саме у цій частині розкривається масштаб роботи, яку розгорнула фінустанова по підтримці України.

Одним із ключових напрямків діяльності ПУМБ стала підтримка Сил безпеки та оборони України. Починаючи з 2022 року, у партнерстві з благодійними фондами та громадськими організаціями, а також завдяки прямим закупівлям, банк передав військовим підрозділам понад 275 млн грн на тисячі одиниць обладнання. Це включає пристрої для зв’язку і живлення, засоби спостереження та управління, тактичний одяг і спорядження, автомобілі, безпілотники, засоби радіоелектронної боротьби та обладнання для саперних робіт.

Вже згадана ініціатива "Ми однієї крові", започаткована ПУМБ у 2022 році у співпраці з відомими українськими художниками та дизайнерами, перетворилася на потужну партнерську платформу із забезпечення прифронтових медичних центрів компонентами крові, захисників - засобами тактичної медицини, парамедиків обладнанням і ліками, поранених - адаптивним одягом.

Наш соціальний проект "Ми однієї крові" розвинувся з тактичної ініціативи в стратегічну платформу. Ідея виникла внаслідок шокуючої статистики: 70% смертей на полі бою пов'язані з втратою крові. Ми усвідомили необхідність створення ініціативи, яка зможе рятувати життя, - ділиться Сергій Черненко.

Протягом понад двох років банк залучив до свого проекту більше 45 партнерів, серед яких фонди, художники та бренди. Концепція проста: кожен проданий предмет – будь то футболка, світшот, кепка або прикраса – стає інвестицією в можливість врятувати життя.

Це не просто одяг, адже кожна гривня символізує людське життя. На сьогоднішній день ініціатива "Ми однієї крові" сприяла порятунку 134 000 життів. Завдяки проекту вдалося зібрати 9 мільйонів гривень на підтримку, придбати 6184 одиниць медичних засобів, здійснити 78 доставок крові та залучити понад 1900 донорів.

З 2024 року ПУМБ розпочав новий проект підтримки поранених, зосередившись на створенні адаптивного одягу. Цей одяг забезпечує можливість отримати якісні вироби нестандартних розмірів та крою, що гарантує захист, комфорт і відчуття гідності. На сьогодні вже виготовлено та передано 1312 одиниць адаптивного одягу (худі, толстовки, трансформовані штани, футболки та шорти) для евакопотягів і шпиталів.

У серпні 2024 року, на честь Дня Незалежності України, банк ініціював кампанію "Незалежність у нас в крові", спрямовану на національну донацію крові. Основне завдання цього заходу – підкреслити, що незалежність є частиною нашої сутності, об'єднати українців навколо ідеї донорства, сприяти розвитку культури донорства в Україні та рятувати життя людей. Протягом 10 днів планується проведення донацій у п'яти містах: Київ, Дніпро, Запоріжжя, Одеса та Львів.

"Це неймовірний результат і найголовніший показник. І ми продовжуємо робити все, щоб ця цифра ставала щоразу більшою", - каже голова правління ПУМБ.

Крім надання життєво важливої підтримки військовим, важливою тенденцією останнього року стало питання інтеграції ветеранів та сприяння їх соціалізації в умовах цивільного життя.

Згідно з інформацією Міністерства у справах ветеранів, до квітня 2024 року кількість учасників війни перевищила 1,2 мільйони осіб. Станом на початок року більш ніж 110 тисяч з них мали різні види інвалідності.

Повертаючись додому, колишні військові стикаються з численними труднощами: наслідками травм, які отримали в бою, психологічними переживаннями та проблемами адаптації до мирного життя. Часто суспільство не здатне оцінити їхні потреби, що призводить до відчуття самотності у тих, хто віддавав свої сили й ризикував життям заради нашої свободи.

"Адаптивність потрібна на кожному кроці - реабілітація, фінансові консультації, психологічна підтримка, юридична допомога та багато іншого. Ми хочемо сприяти цій адаптації, тому ПУМБ запустив соціальну платформу "Жити назустріч", - пояснює Сергій Черненко.

Ця платформа створена разом із Superhumans, Veteran Hub, Invictus Games, Uklon та "Серце Азовсталі". Вона спрямована на підтримку ветеранів та ветеранок, зокрема тих, хто зазнав важких поранень і отримав інвалідність, в інтеграції в трудові відносини, підприємництво, фінансові процеси й суспільство загалом., А цивільним платформа допомагає знаходити спільну мову та порозуміння з учасниками бойових дій.

"Основна мета нашої платформи полягає в об'єднанні цивільних осіб і ветеранів для досягнення спільних цілей, а також в створенні середовища, яке сприяє якісній інтеграції та взаємодії. Ми з партнерами відчуваємо гордість за те, що змогли започаткувати цей важливий процес," - зазначив Сергій Черненко.

Перші ініціативи в межах платформи вже розпочали свою діяльність.

21 жовтня ПУМБ представив нову ініціативу - освітньо-грантову програму, спрямовану на підтримку розвитку бізнесу ветеранів. Участь у програмі можуть взяти команди, що складаються з не менше ніж двох осіб, очолювані ветераном або військовослужбовцем, котрі мають статус учасника бойових дій.

Унікальні характеристики програми:

У листопаді та грудні 30 обраних команд візьмуть участь в онлайн-бізнес-навчанні, яке проводитимуть викладачі та фахівці KSE Business School. Наприкінці грудня команди матимуть можливість презентувати свої бізнес-плани. Експертне журі, до складу якого увійдуть представники ПУМБ, Future Development Agency, KSE Business School, а також члени ветеранської спільноти та бізнесу, визначить 10 переможців на основі представлених бізнес-планів. Протягом трьох місяців ментори та експерти програми продовжать надавати консультації командам, допомагаючи їм успішно реалізувати свої бізнес-ідеї.

"Сьогодні кожна компанія має можливість та обов'язок робити більше, аніж просто займатися бізнесом. Ми повинні підтримувати наших захисників і захисниць у їхньому поверненні з фронту, щоб вони могли адаптуватися до мирного життя. Ветерани та ветераночки не повинні стикатися з труднощами реінтеграції самотужки!" – підкреслює голова правління ПУМБ.

Related posts