Швидко і з гірким настроєм завершиться: пілот висловив свої думки щодо пропозиції відкриття українського повітряного простору.
Лиходід наголошує, що наразі не варто цим перейматися і не бачить сенсу ставити під загрозу життя людей.
Ідея дозволити цивільним літакам використовувати повітряний простір України є "ризикованою авантюрою, яка може завершитися швидко і з сумними наслідками". Таку думку висловив Олександр Лиходід, полковник Військово-повітряних сил України та льотчик-випробувач першого класу, в ефірі телеканалу "Київ 24".
Відповідаючи на запитання щодо можливості відкриття аеропортів в Україні, і які саме аеропорти найімовірніше мають на це шанс, він зазначив: "Шанс бути атакованими російськими ракетами зі стратегічної авіації і ракетою Р-37, перехоплююча Су-30 і Су-35, є у всіх наших аеропортів".
Лиходід акцентував увагу на тому, що головним показником цивільної авіації є безпека.
"Коли цивільною авіацією починають керувати комерсанти, то безпека переходить на десяте місце. На перше виходять гроші", - сказав він.
Льотчик підкреслив, що ми не зможемо забезпечити протиповітряну оборону аеропортів та маршрутів.
Відповідаючи на питання про загрозу, яку представляють "Шахеди" для цивільної авіації, Лиходід підкреслив: "Якщо росіяни запустять два дрони типу "Шахед" поблизу "Борисполя", вони зможуть залишатися в повітрі протягом 12 годин у радіусі 20-30 кілометрів, і в такому випадку аеропорт залишиться без руху".
Експерт додав, що організація авіаційних польотів - це дуже складний процес. "Навіть немає запасних у нас... Всі літаки, які літають в Європу, - у них спеціальне обладнання. Це для посадки, припустимо, зима - посадка в складних метеоумовах. Приходить (літак - УНІАН) - Львів закритий, Київ - закритий. Далі що? Що вони будуть робити? Керосину там на годину. Куди летіти? Військові аеродроми у нас не призначені для посадки цивільних бортів. Це авантюра, яка закінчиться дуже швидко і дуже сумно", - сказав він.
Відповідаючи на запитання про можливість відкриття аеропорту "Ужгород", Лиходід зазначив, що ситуація може стати небезпечною: "Туди можуть завдати удару також". Він підкреслив, що з моменту, коли активізуються авіарейси, загроза з боку ворога стає реальнішою. "Якщо б я був на місці росіян, безумовно, я б вдарив. Три-чотири ракети Х-101 з різних напрямків – і це був би кінець", – додав він. Лиходід зазначив, що вже протягом 2,5 років існують альтернативні маршрути: поїзди, автобуси, а деякі люди навіть переправляються через річку. "Чому ж ризикувати життям людей? Це мені не зрозуміло. Чи дійсно в Україні така нагальна потреба в цьому? Ще зарано про це говорити", – підсумував льотчик.
Як повідомляло агентство УНІАН, Кріспін Еллісон, старший партнер компанії Marsh McLennan, зазначив, що до кінця січня 2025 року шість авіаперевізників можуть відновити свої рейси в одному з українських аеропортів.
За словами Еллісона, з технічного боку простіше розпочати польоти з аеропорту "Львів", оскільки до Польщі лише сім хвилин польоту. Утім президент України Володимир Зеленський наголошує на відкритті саме столичного аеропорту "Бориспіль".
Валерій Романенко, експерт у сфері авіації і провідний науковий співробітник Національного авіаційного університету, підкреслив, що в Україні наразі відсутні умови безпеки, необхідні для відновлення авіаційного сполучення цивільного транспорту.
Він підкреслив, що наразі не вбачає жодних підстав для відновлення цивільних авіаперельотів в Україні, зокрема з Львова або аеропорту "Бориспіль".