Земля відчуває внутрішнє тепло. Озера по всій планеті можуть почати кипіти: хто стане першою жертвою цього процесу?
Вчені з'ясували, що кліматичні зміни відбуваються не лише на поверхні Землі, а й у її надрах.
Кліматична катастрофа, що загрожує нашій планеті, спричинила появу надзвичайних температур і більш інтенсивних природних катаклізмів. Дослідники попереджають, що їхня частота буде тільки зростати, що може загрожувати існуванню близько третини видів, які вже знаходяться на межі зникнення. Але це ще не кінець новин, зазначає SciTechDaily.
Нове дослідження показує, що не менш драматично розвиваються події під поверхнею: озера в усьому світі зіткнуться з безпрецедентним потеплінням уже до 2100 року. Основною причиною вчені називають антропогенну зміну клімату. Дослідники також вважають, що першими цих змін зазнають тропічні озера, внаслідок чого над екосистемами та біорізноманіттям нависне нова загроза.
У Фокус. Технології тепер має власний Telegram-канал! Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найновіших і найцікавіших новин з наукового світу!
Нове дослідження було проведене міжнародною групою лімнологів і фахівців з моделювання клімату і показало, що озера, відомі своїм багатим біорізноманіттям і найважливішими екологічними функціями, зіткнуться з тривожною тенденцією: швидким зростанням температур.
Під час дослідження вчені використовували кліматичну модель, яка попереджає, якщо антропогенне потепління Землі триватиме нинішніми темпами, озера по всьому світу зазнають неймовірного потепління, причому як на поверхні, так і під нею. Ба більше, вчені вважають, що масштаби цього потепління набагато перевершать усе, що ми спостерігали раніше.
У своїй роботі команда використовувала дані про температуру озер, що дало змогу змоделювати динаміку і термодинаміку озерних систем у комплексі з атмосферою. Автори дослідження використовували 100 симуляцій минулого в майбутнє, які були запущені на одному з найшвидших комп'ютерів Південної Кореї.
Згідно з висловлюваннями провідного автора дослідження, доктора Лея Хуана зі Столичного педагогічного університету в Пекіні, який раніше працював у Центрі фізики клімату в Південній Кореї, результати їхньої роботи свідчать про те, що озера по всьому світу можуть стикнутися з рекордно високими температурами ще до завершення цього століття. Проте терміни появи цих змін варіюються залежно від регіону.
Прогнозується, що підвищення температури води вплине на організми, які мешкають у мілководних шарах озер; деякі з них можуть шукати більш прохолодні умови, мігруючи вертикально. Проте науковці вважають, що потепління охопить не лише поверхню водойм, а й їхні глибші шари. Це призведе до того, що багато видів можуть опинитися під загрозою зникнення.
За словами професора Акселя Тіммерманна, співавтора дослідження та директора Центру кліматичної фізики IBS, зміни клімату, що впливають на озера, мають серйозні наслідки, які не слід ігнорувати. На відміну від організмів, які мешкають на суші або в морських екосистемах, озерні види часто мають обмежені можливості для міграції до більш сприятливих умов, що ставить їх під більшу загрозу.
Раніше в Фокусі повідомлялося, що до 2026 року Тихий океан може бути наповнений залізом в рамках нового суперечливого проекту, спрямованого на порятунок планети.