Виявили шолом, здатний перевернути наші уявлення про минуле.


В Польщі археологи знайшли бронзовий шолом, якому близько 2300 років.

Цей артефакт та інші подібні знахідки вперше доводять, що на північних територіях країни проживали кельтські племена, повідомляє Live Science.

Розкопки проходили у серпні на археологічному об'єкті "Лиса Гора" неподалік від міста Хожеле, приблизно за 105 км на північ від Варшави.

Хоча відомо, що кельти колонізували південну Польщу близько 400 року до нашої ери, це перше матеріальне свідчення їхнього перебування на півночі. Керівник розкопок Бартломей Качинський з Національного археологічного музею Польщі у Варшаві сказав, що, швидше за все, вони оселилися там, щоб купувати дорогоцінний бурштин.

"Цей шолом, поряд з іншими знахідками, є свідченням присутності кельтів у цьому регіоні. Це крайнє північно-східне місце в Європі, де було знайдено артефакти, що підтверджують присутність кельтів", - вказав він.

Шолом виготовлений із тонкого бронзового листа. Спочатку його обшивали шкірою або тканиною. Цей шолом виконаний у стилі "берру", характерному для кельтської культури, з конічною вершиною та виразно розширеним заднім краєм, який забезпечував захист потиличної частини голови. Подібні шоломи раніше виявлялися в похованнях представників кельтської аристократії, розташованих значно на південь від Польщі.

"Напевно, цей предмет не тільки відображав статус свого власника, але й виконував певні військові завдання," - зазначив Качинський.

Качинський пояснив, що пагорб, званий "Лисою Горою", насправді є стародавньою піщаною дюною. Стародавні артефакти знаходили там із XIX століття, а саме місце згадується у місцевих легендах про заховані скарби.

ОЗНАЙОМТЕСЬ ТАКОЖ: У парку виявили стародавній жертовник, де були знайдені кістки та кам'яні голови.

Протягом кількох місяців археологічних досліджень на цьому об’єкті було знайдено 300 стародавніх артефактів. Серед них виділяються чотири залізні сокири та залізний меч. Це відкриття є досить рідкісним для даного регіону і вказує на те, що кельтські племена принесли знання про обробку заліза.

Раніше на півночі Польщі були виявлені тільки окремі кельтські артефакти. Здавалося, що кельти з південних територій рідко взаємодіяли з населенням на півночі. Проте нові відкриття свідчать про те, що ці контакти були більш активними та мали значний вплив на кельтське суспільство.

Дослідники припускають, що на Лисій Горі був кельтський торговий пункт. Він забезпечував регулярне постачання бурштину з узбережжя Балтійського моря на південь. Бурштин тоді високо цінувався у Середземномор'ї.

Related posts