Європейський Союз ризикує зруйнуватися, якщо не буде впроваджено суттєвих реформ, згідно з доповіддю Єврокомісії.
Різниця в продуктивності між Європейським Союзом і Сполученими Штатами значною мірою зумовлена станом технологічного сектору. Згідно з висновками звіту, ЄС відстає у впровадженні новітніх технологій, які можуть стати рушійною силою для майбутнього економічного зростання.
Європейський Союз ризикує втратити свою значущість та розпастися, якщо не адаптується до нових геополітичних реалій та змін у глобальній економіці, зокрема до нових технологічних тенденцій.
Про це йдеться у великій аналітичній доповіді колишнього президента Європейського центрального банку Маріо Драгі, зробленій на замовлення Єврокомісії.
У документі зазначається, що Європа стикнулася з уповільненням темпів економічного зростання ще на початку цього століття. Різні стратегії підвищення темпів зростання з'являлися та зникали, але тенденція залишалася незмінною. За різними показниками, від 2000 року різниця у прирості доходів населення в ЄС і США стала двократною. Головною причиною економічного уповільнення Європи Драгі вважає недостатні темпи зростання продуктивності праці в Європі.
Це відбувалося на фоні того, що останні кілька десятиліть стали досить успішними для Європи: європейські експортери змогли зайняти вагомі позиції на ринках країн, що розвиваються, зокрема в Азії; зросла частка жінок, активно залучених до трудового процесу; а геополітична обстановка була сприятливою для ЄС, оскільки Європа насправді отримувала військову підтримку від Сполучених Штатів.
"У світі стабільної геополітичної ситуації ми не мали підстав турбуватися про зростаючу залежність від країн, які, як ми сподівалися, залишаться нашими союзниками. Однак основи, на яких ми створювали [об'єднану Європу], нині зазнають руйнування. Попередня глобальна парадигма втрачає свою силу," - зазначає Драгі у своєму звіті.
Зокрема, фахівець звертає увагу на завершення ери стрімкого зростання глобальної торгівлі, зростання конкуренції з боку країн, що не належать до Європи, а також на обмеження в доступі до міжнародних ринків. Додатково, Європа несподівано втратила свого ключового постачальника енергоресурсів – Росію. Це відбувається на фоні порушення геополітичної стабільності у світі. Усе це лише загострює існуючі проблеми, корені яких лежать у технологічному відставанні регіону.
"Європа в значній мірі залишилася осторонь від цифрової революції, яка була ініційована Інтернетом, а також від тієї продуктивності, яку вона принесла. Насправді, різниця в продуктивності між Європейським Союзом та Сполученими Штатами значною мірою пояснюється станом технологічного сектору. ЄС не має достатньої сили в нових технологіях, які здатні забезпечити майбутнє зростання. Лише чотири з п'ятдесяти найбільших технологічних компаній у світі належать європейським підприємствам", - підкреслює експерт.
І на цьому тлі Європа вичерпала демографічний потенціал економічного зростання. Континент вперше в своїй новітній історії вступає в епоху, коли економіка не зможе зростати за рахунок збільшення кількості населення: єдина можливість зберегти економічне зростання - це технологічна модернізація економіки і підвищення продуктивності праці.
"Якщо Європа не зможе стати більш продуктивною, ми будемо змушені вибирати. Ми не зможемо одночасно бути лідером нових технологій, маяком кліматичної відповідальності та незалежним гравцем на світовій арені. Ми не зможемо закріпити [щедру] соціальну модель Франції. Нам доведеться скоротити деякі, якщо не всі, наші амбіції", - наголосив Драгі.
Колишній голова Європейського центрального банку підкреслив, що ключовими цінностями Європи є процвітання, справедливість, свобода, мир і демократія, все це в контексті екологічно чистого середовища. Він також зазначив, що метою Європейського Союзу є забезпечити, щоб кожен європеєць мав змогу користуватися цими основоположними цінностями.
"Якщо (об'єднана) Європа більше не зможе забезпечувати своїм громадянам необхідне або буде змушена обирати між ними, вона втратить свою мету існування. Єдиним шляхом для подолання цього виклику є зростання та підвищення продуктивності, при цьому зберігаючи наші цінності справедливості та соціальної інтеграції. А єдиним способом підвищення продуктивності є радикальна трансформація Європи", - зазначається у звіті.