Інститут електродинаміки Національної академії наук України активно залучений до реалізації проєкту, спрямованого на створення оптимізованих систем управління мікромережами в Україні в рамках програми Innovate Ukraine.
Інститут електродинаміки НАН України активно залучений до реалізації проєкту, спрямованого на створення оптимізованої системи управління мікромережами в Україні з використанням технологій штучного інтелекту. Керівником проєкту є доктор технічних наук Ігор Блінов, який обіймає посаду заступника директора з наукової роботи Інституту. У співпраці з науковцями Інституту на проєкті працюють представники Університету Хартфордшира (Велика Британія), компанії Innvotek (Велика Британія), SICAME Україна та DTEK Grids. Ця ініціатива реалізується в рамках програми Innovate Ukraine, що має на меті підтримку енергетичного відновлення України, заснованої на меморандумі про Енергетичне партнерство між Україною та Великою Британією.
Актуальність даного проєкту є безсумнівною, оскільки сучасні виклики, з якими стикається Україна, вказують на вразливість централізованої енергетичної системи. Протягом останніх двох місяців енергосистема України демонструє здатність маневрувати генерацією на рівні 9 ГВт, що становить близько 50% від максимального споживання електроенергії. Запровадження децентралізованих мереж значно зміцнить стійкість енергетичної інфраструктури до зовнішніх загроз, включаючи кібератаки, фізичні напади та природні катаклізми. Впровадження контролера мікромереж на основі штучного інтелекту в рамках проєкту "Оптимізоване управління мікромережами в Україні" (OMM) дозволить ефективніше експлуатувати наявне обладнання для забезпечення стабільного електропостачання критичних споживачів. Це також сприятиме зменшенню витрат на електрику шляхом оптимізації графіка споживання відповідно до змінних тарифів, а також наданню мережевим операторам послуг з регулювання напруги, компенсації реактивної потужності, обмеження активного споживання та аварійного відновлення системи.
Дослідники підкреслюють такі характерні риси цього проєкту: