Уряд працює над реструктуризацією внутрішнього боргу, що стосується облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Варто зазначити, що 40% з цих цінних паперів знаходяться в розпорядженні Національного банку.
Кабінет Міністрів передбачив можливість обміну облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).
Уряд прийняв відповідне рішення під час засідання, що відбулося в п’ятницю, 13 вересня, як повідомив представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук у своєму Telegram-каналі.
Він зазначив, що необхідні корективи були внесені до постанови Кабінету Міністрів №80, ухваленої 31 січня 2001 року, "Про розміщення (емісію) облігацій внутрішніх державних позик", з метою адаптації документа до сучасних вимог законодавства.
Постанова була розширена за рахунок Основних умов, що регулюють укладання угод із державним боргом у контексті обміну державних облігацій.
Зокрема, Мінфін отримав право укладати угоди, пов'язані з державним боргом, організовувати аукціони для розміщення державних облігацій, що включають обмін на інші випуски вже існуючих облігацій, а також здійснювати їх погашення та анулювання. Міністерство також має можливість компенсувати різницю в вартості цих облігацій грошовими коштами на рахунок емітента. Додатково, Мінфін наділений повноваженнями визначати конкретні випуски ОВДП, які будуть зараховані на рахунок емітента, а також встановлювати їх цінову вартість на основі результатів угоди.
Вартість буде встановлюватися згідно з Порядком оцінки за справедливою вартістю облігацій внутрішньої державної позики, що належать резидентам і є власністю Національного банку України або використовуються ним як заставу для забезпечення виконання зобов'язань, затвердженим постановою правління НБУ №732 від 26 жовтня 2015 року.
Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному сайті Національного банку України, на 13 вересня обсяг облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) у зверненні становить 1 700 мільярдів гривень. З цієї суми 677,6 мільярда гривень припадає на облігації, які знаходяться в портфелі Національного банку.
Важливо зазначити, що значна частина облігацій, які знаходяться в портфелі Національного банку України, була придбана під час емісії у 2022 році та має вражаючу дохідність через високий рівень облікової ставки на той момент, зазначають експерти Growford Institute. Станом на кінець 2023 року уряд України виплатив Національному банку 105,9 мільярда гривень за облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).
Відповідно, реструктуризація портфеля державних облігацій у власності НБУ (зі зниженням дохідності) могла б забезпечити істотну економію бюджетних коштів, яких бракує для фінансування оборонних видатків.
Як повідомлялося, минулого тижня Верховна Рада підтримала у першому читанні урядовий законопроєкт №11417 про збільшення видатків бюджету на оборону у 2024 році на 500 млрд грн.
Одночасно народні обранці не змогли ухвалити голосування за законопроєкт №11416-д, що стосується підвищення податків для забезпечення фінансування оборони. У першому читанні цей законопроєкт отримав тільки 224 голоси з необхідних 226, зокрема, його підтримали лише 170 з 233 депутатів від партії "Слуга народу".
Передбачалося, що Верховна Рада прийме обидва законопроєкти до завершення вересня.