Комета Галлея: коли вона була помічена востаннє і чи з'явиться знову (фото)


Комета Галлея з'являється на небосхилі приблизно раз на 75 років, викликаючи захоплення як у любителів астрономії, так і у професіоналів.

Незважаючи на те, що комета Галлея з'являється раз на 75 років, вона, мабуть, є одним із найвідоміших об'єктів на нічному небі. Що ж робить цю комету такою особливою? Коли її бачили востаннє і чи пролетить вона знову повз Землю? Про це пише Discover Magazine.

У Фокус. Технології запустили власний Telegram-канал! Підписуйтеся, щоб бути в курсі найновіших та найцікавіших новин у сфері науки!

Комета Галлея, відома під офіційним позначенням 1P/Halley, є короткоперіодичною кометою, оскільки її орбітальний цикл навколо Сонця триває менше 200 років. Вона стає видимою з Землі приблизно раз на 75-76 років, що дозволяє спостерігати її у нічному небі.

Комета Галлея – це єдина короткоперіодична комета, яку можна спостерігати неозброєним оком, і вона також є єдиною такою кометою, що має можливість з'явитися двічі протягом життя людини.

Комету назвали на честь англійського астронома Едмунда Галлея, який у 1705 році зауважив, що три яскраві комети, зафіксовані в 1531, 1607 і 1682 роках, мали подібні орбітальні траєкторії. Астроном висловив припущення, що ці три комети насправді є однією і тією ж, і передбачив, що її можна буде побачити знову в 1758 році. На жаль, Галлей не дожив до цього моменту, померши за 16 років до повторного спостереження комети.

Ядро комети покрите численними кратерами і має асиметричну форму. Його довжина приблизно 15 км, ширина — близько 8 км, а товщина також складає близько 8 км. Водночас кома комети, яка являє собою хмару газу і пилу, що оточує ядро, може розширюватися до сотень тисяч кілометрів у діаметрі. Завдяки цьому комету можна спостерігати без використання телескопів.

Комета Галлея є крижаним об'єктом, що складається із суміші летючих льодів, таких як вода, вуглекислий газ, аміак та метан, а також значної кількості темного пилу й кам'янистих частинок. При наближенні комети до Сонця, лід перетворюється в газ, оминаючи рідку фазу, що призводить до утворення її відомого хвоста. Цей хвіст може сягати мільйонів кілометрів у довжину.

Перші записи про комету Галлея датуються 240 роком до нашої ери, проте востаннє її спостерігали в 1986 році. Цей рік став знаковим, адже вперше п’ять космічних зондів змогли провести дослідження комети. Завдяки цим місіям були отримані перші в історії детальні фотографії ядра комети Галлея.

Комета Галлея має повернутися у внутрішню частину Сонячної системи, щоб зблизитися із Сонцем, а потім і з Землею, у 2061 році. Тоді комета перебуватиме набагато ближче до нашої планети, ніж минулого разу. Учені вважають, що 2061 року комета Галлея буде в 12 разів яскравішою, ніж 1986 року.

Як і інші комети, комета Галлея поступово втрачає свій матеріал під час наближення до Сонця. Це призводить до втрати маси, внаслідок чого її ядро поступово зменшується в обсязі. Дослідники оцінюють, що під час кожного проходження комета втрачає від 3 до 9 кілограмів речовини.

Передбачається, що комета Галлея може проіснувати ще кілька сотень тисяч років, перш ніж втратить занадто багато маси. Але це не означає, що комета повністю зникне. Залишки її ядра продовжать обертатися навколо Сонця, але хвоста і коми.

Дослідники висловлюють припущення, що впродовж наступних десяти тисяч років комета Галлея може натрапити на інший космічний об'єкт і залишити межі Сонячної системи.

Фокус також обговорював, якою буде експедиція до найвіддаленішої планети нашої Сонячної системи – Нептуна. Космічний апарат, що складається з трьох елементів, має на меті не лише дослідити сам Нептун, але й його найбільший супутник Тритон.

Нагадуємо, що"осколок інопланетного корабля" перевірили в Національній лабораторії США. Експерти проаналізували металевий осколок на ознаки інопланетного матеріалу і опублікували звіт, як уже писав Фокус.

Related posts